– (…) Na poziomie kinematografii to prawdziwy majstersztyk, popis technicznych możliwości operatora i postprodukcyjnego rzeźbiarstwa. Już dawno nie widziałem filmu, w którym obrazy miałyby taką moc oddziaływania – jakby za kinowym ekranem schował się magnetyzer i sterował ruchami naszych gałek ocznych – napisał o filmie krytyk Marcin Stachowicz.
A pisał o najnowszej adaptacji szekspirowskiego „Makbeta”. Film będzie można obejrzeć w bezpłatnym pokazie 25 listopada, o godzinie 18 w kinie Helios. Seans dedykowany jest dla nauczycieli szeroko rozumianej edukacji humanistycznej ale nie tylko, bo odbiorcą może być każdy nauczyciel czy wychowawca, który szekspirowskie wartości z „Makbeta”może przekazać młodzieży. Aby ułatwić nauczycielom powiązanie treści filmu z różnymi obszarami edukacji, przygotowano bezpłatne foldery z propozycjami scenariuszy lekcji nawiązujących do tematyki filmu.
Kilka słów o tym dlaczego w ogóle warto odkryć „Makbeta” na nowo? Raczej nikt nie ma wątpliwości, że dramat Szekspira jest ponadczasowy. Sposób jego odczytania przez autorów filmu sprawia, że zaczynamy rozumieć, jak tajemnicze są zakamarki ludzkiej duszy, zawiłe dylematy sumienia, jak przenikają się światy dobra i zła, mądrości i głupoty, rozumu i szaleństwa. Najnowsza ekranizacja pokazuje jak aktualne i poruszające są diagnozy autora ,,Makbeta”, w dzisiejszym świecie konsumpcyjnego rozpasania i moralnego relatywizmu.
Adaptacja australijskiego reżysera Justina Kurzela to doskonałe narzędzie pracy z młodzieżą. Główne role Makbeta i Lady Makbet grają dobrze znane uczniom gwiazdy współczesnego kina: Michael Fassbender i Marion Cotillard. Reżyser „oswaja” oryginalny tekst angielskiego mistrza, wpisując go w mroczną scenerię, przypominającą stylistyką popularny serial „Gra o tron”. Nowatorska oprawa wizualna filmu, jak również jego warstwa dźwiękowa, zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza w kontekście ich oddziaływania na emocje widza, który dzięki nim angażuje się bardziej w świat przedstawiony na ekranie. Kostiumy z epoki imponują dbałością o szczegóły, a zabiegi postarzania, wprowadzają w czasy średniowiecza, nie rażąc hollywoodzką manierą produkcji filmów batalistycznych. Autorem zdjęć do ekranizacji jest Adam Akrapaw, zdobywca dwóch nagród Emmy, który z niebywałą dbałością skomponował kadry filmowe do „Makbeta”- chwilami można odebrać je jak malarskie obrazy.
Wszystko to sprawia, że film jest ciekawym materiałem badawczym do wykorzystania na lekcjach historii i wiedzy o kulturze; może być okazją dla wychowawców oraz nauczycieli do odnalezienia z młodzieżą odniesień do naszych czasów. I oczywiście może posłużyć nauczycielom języka polskiego jako pomoc w pracy z tekstem literackim oraz w zrozumieniu szekspirowskich pytań o naturę człowieka.
Na specjalny pokaz filmu nauczycieli oraz wychowawców zaprasza Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wydział w Płocku we współpracy z Best Film. Jednak, co bardzo ważne, liczba miejsc na seans jest ograniczona, stąd prośba od organizatorów aby wszystkie zainteresowane osoby dokonały zgłoszenia na stronie www.plock.mscdn.pl.
LR.
Fot.variety.com.