Bardzo ciekawie zapowiadają się V Płockie Dni Żydowskie, które tradycyjnie organizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku. Wernisaż, koncert, premiera filmu, to zaledwie kilka wydarzeń, które odbywać się będą od 12 września do 16 września w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 w Płocku.
Program Płockich Dni Żydowskich:
12 września (wtorek) godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”
13 września (środa) godz. 18.00 – psalmy w interpretacji Henryka Jóźwiaka, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, przy akompaniamencie Kazimierza Chlebowskiego
14 września (czwartek) godz. 18.00 – premiera filmu „Miejsce mojego dzieciństwa” z udziałem Jakuba Gutermana
15 września (piątek) godz. 17.00 – inscenizacja opowiadania „Koncert życzeń” Stanisława Wygodzkiego w wykonaniu Jacka Mąki i Piotra Majewskiego
16 września (sobota) godz.18.00 – koncert „Piosenka z nutą cynamonu” Music Collective z cyklu „Szalom na Kwiatka”.
Szczegółowy opis wydarzeń
Wernisaż wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów” – 12 września, godz. 18.00
Wystawa zawiera blisko 30 fotografii płocczan pochodzenia żydowskiego, które nie weszły do książki „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” Rafała Kowalskiego. To koncepcja autora, by historii jednego bohatera w publikacji towarzyszyło jedno zdjęcie z przeszłości. Nie chciał jednak, żeby pozostałe fotografie zostały w jego szufladzie. Stąd pomysł, by pokazać je w formie wystawy i wzbogacić cytatami z książki. Do tej pory nie były nigdzie publikowane.
„Szuflada…” jest kolejnym owocem bezpośrednich rozmów Rafała Kowalskiego z płocczanami pochodzenia żydowskiego, po książce „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska”, sztuce teatralnej „Czarne czereśnie” i projekcie audiowizualnym Piotra Dąbrowskiego o Liberze Taubie. Będzie ją można oglądać do 26 listopada br.
Psalmy w interpretacji Henryka Jóźwiaka, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, przy akompaniamencie Kazimierza Chlebowskiego – 13 września, godz. 18.00
„Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kole szyderców. Lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą. Jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, które wydaje owoc w swoim czasie, a liście jego nie więdną: co uczyni, pomyślnie wypada” (cytat za Biblią Tysiąclecia). Tak zaczyna się pierwszy ze 150 Psalmów, czyli utworów poetyckich napisanych w języku hebrajskim, wchodzących w skład Biblii. Twórcą niemal połowy z nich jest król Dawid. Wybrane Psalmy usłyszymy w interpretacji aktora płockiego Teatru Dramatycznego – Henryka Jóźwiaka.
Premiera filmu „Miejsca mojego dzieciństwa” z udziałem Jakuba Gutermana – 14 września, godz. 18.00
Bohaterem obrazu, który trwa 39 minut – powstałego na zlecenie Muzeum Mazowieckiego – jest Jakub Guterman: płocczanin pochodzenia żydowskiego, przewodnik, animator, rysownik, propagator kultury polskiej w Izraelu. W książce „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” Rafała Kowalskiego mówi: Kochałem polski krajobraz. Te kołyszące się żyto, chabry, maki, kąkole. Każda porażka polskiego pięściarza albo drużyny piłkarskiej była dla mnie żałobą. Kochałem polską poezję. Uczyłem się na pamięć wierszy Mickiewicza, Słowackiego, płocczanina Broniewskiego. Patrząc teraz na mój polski bez przy domu w Izraelu, znów stoję na wysokiej płockiej skarpie. Śledzę wzrokiem szare wiślane wody spływające w niebieskawej mgle na północ. I głęboko wdycham majowy bez”. W dokumencie, którego twórcą jest Jan Gawryłkiewicz, Jakub Guterman oprowadza po miejscach mających duże znaczenie w jego życiu. Wśród nich są Płock, Warszawa, Działdowo. Będzie gościem specjalnym premiery filmu.
Inscenizacja opowiadania „Koncert życzeń” Stanisława Wygodzkiego w wykonaniu Jacka Mąki i Piotra Majewskiego – 15 września, godz. 17.00
W cyklu „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba… Polacy ratujący Żydów od zagłady”, proponujemy inscenizację opowiadania Stanisława Wygodzkiego „Koncert życzeń” – w opracowaniu i artystycznym wykonaniu Jacka Mąki (słowo) oraz Piotra Majewskiego (muzyka). Opowiadanie ukazało się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1961 roku. Przywołuje autentyczną historię Pinkusa Dawida Grynsztejna: mieszkańca otwockiego getta, który przetrwał Zagładę dzięki pomocy polskich mieszkańców Otwocka. W szczególności Wacławy Gąbki, wywodzącej się z ziemi płockiej. Pierwsze przedstawienie tego utworu odbyło się 8 kwietnia 1960 roku w Teatrze Polskiego Radia – według adaptacji Kazimierza Strzałki, w reżyserii i wykonaniu Aleksandra Bardiniego.
Koncert „Piosenka z nutą cynamonu” Music Collective w cyklu „Szalom na Kwiatka” – 16 września, godz. 18.00
Zespół Music Collective powstał z inicjatywy Piotra Majewskiego: skrzypka, kompozytora i producenta muzycznego. Według osób wchodzących w skład MC, ich celem jest – oprócz zwyczajnej chęci wspólnego muzykowania – również „potrzeba wyjścia poza stylistykę typowo klasyczną. Jednocześnie nie odżegnywanie się od wykonawstwa muzyki klasycznej, ale wzbogacenie występów zespołu o sztukę improwizacji”. Poruszając się w różnych stylistykach (muzyka filmowa, jazz, pop, klasyka), tym razem sięgną do świata muzyki żydowskiej. Zespół wystąpi w składzie: Anna Szoszkiewicz (śpiew), Łukasz Skonieczny (piano), Piotr Majewski (skrzypce).
Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z V Płockimi Dniami Żydowskim w Płocku jest bezpłatny.
Fot. Muzeum Żydów Mazowieckich.