Szansa dla zalegających ze składkami

Przedsiębiorcy, którzy nie opłacili składek na ZUS za okres od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku mogą do 15 stycznia składać wnioski o abolicję.

Dzięki ustawie z 9 listopada 2012 roku możliwe jest umorzenia składek na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz pochodnych od tych składek czyli odsetek, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia i kosztów egzekucyjnych. Ustawa abolicyjna zakłada również, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na umorzenie zaległych składek ubezpieczenia zdrowotnego oraz Funduszu Pracy za okres, za jaki zostały umorzone składki na ubezpieczenie społeczne.

ZUS, na podstawie złożonego wniosku, może wydać decyzję, w której określone zostaną warunki umorzenia. Przez rok po uprawomocnieniu się tej decyzji wnioskodawca powinien uregulować zadłużenie, które nie podlega abolicji (na przykład składki za pracowników, w tym również należne koszty egzekucyjne).

Przedsiębiorcy korzystający z abolicji muszą mieć świadomość z konsekwencji swojej decyzji – mówi Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik prasowy płockiego ZUS. – Okres, za który składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zostały umorzone, nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent. Może to mieć decydujący wpływ na uzyskanie uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych oraz na ich wysokość.