Andrzej Nowakowski: Cud się stał. Cudem była solidarność narodu. Święto Wojska Polskiego w Płocku [FOTO]

– Spotykamy się, aby oddać hołd tym, dla których wolność ojczyzny była najwyższym prawem, wolność była cenniejsza od zdrowia i własnego życia. Oddajemy im hołd, bo wiedzieli, że potrzeba cudu, by ich ojczyzna, Polska, w niecałe dwa lata od odzyskania wolności obroniła się przez bolszewicką nawałą. Obroniła Polskę, Europę, świat przed zbrodniczą ideologią komunizmu, którą bolszewicy nieśli na bagnetach. I ten cud się stał. Cudem była solidarność narodu – mówił przy Płycie Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Nowakowski.

Tegoroczny sierpień dla Płocka jest wyjątkowym miesiącem. Obchodzimy bowiem rocznice dwóch bardzo ważnych wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. W tym roku przypada 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz bohaterskiej obrony Płocka. Obchody świąt rozpoczęły się w Płocku w minioną sobotę, 15 sierpnia, od uroczystości związanych ze świętem Wojska Polskiego.

Przed mszą św., która odbyła się w płockiej katedrze, delegacje złożyły kwiaty przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego i kolumną Zwycięskich Obrońców Płocka w 1920 roku. O godz. 10:00 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny. Następnie złożono kwiaty na Bratniej Ziemi. Dalsze uroczystości odbyły się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie hymnem państwowym rozpoczęły się główne obchody.

– Spotykamy się, aby oddać hołd tym, dla których wolność ojczyzny była najwyższym prawem, wolność była cenniejsza od zdrowia i własnego życia. Oddajemy im hołd, bo wiedzieli, że potrzeba cudu, by ich ojczyzna, Polska, w niecałe dwa lata od odzyskania wolności obroniła się przez bolszewicką nawałą. Obroniła Polskę, Europę, świat przed zbrodniczą ideologią komunizmu, którą bolszewicy nieśli na bagnetach. I ten cud się stał. Cudem była solidarność narodu – mówił prezydent Płocka. – Ta solidarność wszystkich, którzy Polskę mieli w sercach, żołnierzy i harcerzy, ludności cywilnej, mężczyzn i kobiet, młodzieży i dzieci, katolików i protestantów, prawosławnych i mariawitów, ateistów i ewangelików sprawiła, że bolszewicy na polach Radzymina, Warszawy, w Płocku, Wilnie, Lwowie ponieśli klęskę – podkreślał Andrzej Nowakowski.

W 2020 roku obchodzimy również 100. rocznicę utworzenia 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Obchody Święta Wojska Polskiego były okazją, aby uczcić to wydarzenie. W Płocku na Płycie Nieznanego Żołnierza znalazła się tablica upamiętniająca to wydarzenie. W minioną sobotę ją odsłonięto. Tuż po oficjalnych obchodach uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć na przed Ratuszem pokaz konny Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

W tym samym czasie w Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego otwarto wystawę – “Jeziorowscy historią naznaczeni”. Z kolei o godz. 20:00 odbył się sportowy akcent obchodów, czyli V Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 roku.

Kolejne wydarzenia zorganizowane z okazji 100. rocznicy Obrony Płocka przed bolszewikami 1920 roku już w najbliższy poniedziałek.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Płock
Fot. Urząd Miasta Płocka/Archiwum prywatne Elżbieta Gapińska.