Stan płockiej oświaty, zazielenienie miasta i podatki. Główne tematy XXXVII Sesji Rady Miasta

Od uroczystego wręczenia Janinie Czaplickiej, założycielce Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, medalu „Zasłużony dla Płocka” rozpoczęła się październikowa sesja Rady Miasta.

Pierwszym poruszanym na sesji tematem była współpraca miasta z płockimi uczelniami wyższymi. Obecni na auli ich przedstawiciele – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Maciej Słodki, prorektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica dr Daniel Korzan oraz prorektor filii Politechniki Warszawskiej prof. Janusz Zieliński – opowiedzieli o aktualnie realizowanych projektach i planach. Dziękowali też za dotychczasowe wsparcie, szczególnie za konkurs dla pracowników uczelni, którzy podjęli trud napisania habilitacji.

Na wtorkowej sesji radni wysłuchali informacji o przeciwdziałaniu bezdomności w Płocku i stanie płockiej oświaty. Zastępca prezydenta Roman Siemiątkowski podkreślał, że oświata to jeden z priorytetów władz miasta i w ostatnich latach ok. 114 mln zł zostało przeznaczonych na inwestycje edukacyjne. Tylko w zeszłym roku oddano do użytku nową siedzibę dla przedszkola nr 31 i rozpoczęto przebudowę przedszkola nr 3 przy ul. Gałczyńskiego, zakończono rozbudowę MP 15, wyremontowano dach MP 27, plac manewrowy przy MP 6. Nowe boiska zyskały szkoły „Dwunastka” i „Piętnastka”.

Wiceprezydent odniósł się do wdrożonej od 1 września przez rząd reformy systemu szkolnego, która wymagała od samorządu stworzenia nowej siatki szkół. – Prace nad wprowadzaniem reformy w Płocku przebiegały bez zakłóceń. Uzyskaliśmy konsensus różnych środowisk – rodziców, rad pedagogicznych, związków zawodowych i kuratorium, a projekty uchwał zostały przyjęte jednogłośnie przez wszystkich radnych – mówił.

Dyskusję radnych wywołał program zazieleniania miasta, którego głównymi celami – jak mówił wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz – jest poprawa jakości zieleni i rozwój terenów czynnych biologicznie w Płocku. W dokumencie wskazano obszary, które mogłyby w przyszłości stać się parkami i skwerami. Pomimo równych uwag zgłaszanych przez radnych, program został jednogłośnie przyjęty.

Radni zdecydowali przyjęciu programu współpracy Płocka z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok i programu zwalczania barszczu Sosnowskiego. Podjęli też uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej nr 21 imienia Fryderyka Chopina.

Radni nie wyrazili zgody na zmianę wysokości podatku od nieruchomości.

Wszystkie uchwały podjęte przez radnych dostępne są tutaj.

Źródło: UMP
Fot.UMP.