Sprzed telewizora na basen. Sprzed komputera do… szydełka [FOTO]

I tak minęło kilka miesięcy od początku projektu „Junior-Senior-Wigor”. Uczestnicy przez ten czas zdążyli się dobrze poznać, a wielu z nich połączyła przyjaźń. Wspólnie się uczyli, wymieniali wiedzą i doświadczeniem czy uprawiali sporty. To wszystko sprawiło, że głównym mianownikiem – łączącym seniorów i juniorów – była całkiem niezła zabawa.

Głównym celem projektu była integracja międzypokoleniowa. I z dumą trzeba przyznać, że bez wątpienia cel został osiągnięty. Wspólnie spędzony czas na długo zostanie w pamięci osób, które brały udział w zajęciach. A było tego sporo. Od zajęć aktywizujących, poprzez warsztaty różnego rodzaju – w tym z dietetykiem, aż po zajęcia rekreacyjno – ruchowe.

–  Wspólne spędzanie czasu juniora z seniorem to przede wszystkim uświadomienie wspólnych obszarów zainteresowań oraz wzajemnego oddziaływania tych dwóch grup społecznych na siebie – tłumaczy nam Monika Maron, prezes Instytutu Działań Obywatelskich. – Młodzi ludzie biorący udział w projekcie nabywali wiedzę w zakresie niesienia pomocy seniorom, a z kolei osoby starsze oprócz dzielenia się z juniorami swoim doświadczeniem życiowym, czerpali od nich mnóstwo pozytywnej energii – podkreślała szefowa IDO.

W projekcie, który w Płocku był realizowany od czerwca bieżącego roku wzięło udział 40 osób – 20 seniorów – zarówno kobiet i mężczyzn, oraz 20 młodych ludzi – dziewcząt i chłopców. Najważniejszymi obszarami działań w realizowanym przedsięwzięciu pn.”Senior-Junior-Wigor”, były warsztaty z zakresu rozwijania aktywności fizycznej seniorów, na które składał się cykl zajęć teoretycznych związanych z promocją zdrowia, dietetyką, zajęcia sportowe wzmacniające kondycję fizyczną – marsze spacerowe czy zajęcia na basenie.

Wśród wielu warsztatów, które łączyły te – jakże różne – grupy społeczne był „Seniorzy, juniorzy. Jak ich lepiej poznać i polubić?”. Podczas tych zajęć młodzież poznała miejsce ludzi starszych w społeczeństwie, a także ich potrzeby. Poznali problemy psychologiczne związane z procesem starzenia się oraz sposoby przeciwstawiania się wykluczeniu społecznemu, który bardzo często dotyka właśnie tę grupę. Młodzi ludzie nabyli wiedzę wprost bezcenną – umiejętności skutecznego komunikowania się z reprezentantami innego pokolenia czy motywowania osób starszych do ciekawego spędzania czasu. Bardzo cenne to zajęcia, które właściwie powinny być wpajane na lekcjach w szkołach i to od najmłodszych klas począwszy, a skończywszy na studiach.

Ciekawymi zajęciami, które połączyły dwa pokolenia, były te z zakresu promocji wolontariatu pn. „Wolontariat- sposobem na aktywność w każdym wieku”. Oprócz poznania terminologii dotyczącej działań wolontariackich, motywacji do pracy na rzecz innych osób czy stanu prawnego w zakresie wolontariatu wszyscy mieli niezłą zabawę. – Bardzo miło byłam zaskoczona tym, że tak osoby starsze, jak i młodzi ludzie czerpali ogromną radość z tych zajęć. Patrząc z boku, można było wyciągnąć jeden wniosek – jesteśmy społeczeństwem otwartym na pomoc innym – mówiła nam Monika Maron. – Chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym bardzo jednoczy wszystkich – podkreślała.

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, były zajęcia ruchowe dla seniorów i juniorów. Seniorzy z niezwykłym – tytułowym projekt – wigorem podchodzili do każdego rodzaju ćwiczeń, które wzmacniały ich fizycznie i psychicznie – w myśl zasady – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wszyscy chętnie brali udział w każdych z możliwych zajęć ruchowych – tańczyli, pływali w basenie, spacerowali z nordic walking czy uprawiali aerobic. W połączeniu z poznaniem zasad zdrowego odżywiania, które podczas zajęć uczestnikom przybliżał dietetyk, można być spokojnym o nasze społeczeństwo. Do późnej starości nie zabraknie w uczestnikach projektu energii i chęci do zmian swojego trybu życia. Na pewno dużo łatwiej i z większym entuzjazmem seniorzy podniosą się sprzed telewizorów, aby przygotować sobie zdrowy posiłek, podśpiewując w kuchni. A po zjedzeniu posiłku ubiorą dresy i wybiorą się na długi spacer. Natomiast młodzi ludzie zamiast spędzać życie przed komputerem, zrobią może szalik na drutach, albo wybiorą do babci i dziadka, aby wspólnie zrobić wypad na basen.

Przypomnijmy. Projekt “Junior, Senior, Wigor” realizuje w naszym mieście Instytut Działań Obywatelskich w partnerstwie z Płocką Radą Seniorów oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego – Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

 

 

Fot. Instytut Działań Obywatelskich