SLD – Lewica Razem wystartowało z kampanią. Kto na listach do Rady Miasta? [FOTO]

– W naszej drużynie są osoby o lewicowych poglądach, ale również niezwiązane z żadnymi partiami czy ugrupowaniami, ludzie, którzy po prostu chcą działać na rzecz naszego miasta. Nie znajdzie się tu natomiast takich, którzy zmieniają barwy i poglądy zależnie od tego, z której strony akurat wieje wiatr przedwyborczych sondaży – mówiła Litosława Koper, szefowa płockich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wczoraj partia przestawiła kandydatów, którzy w nadchodzących wyborach będą ubiegać się o zasiadanie w Radzie Miasta Płocka. Z list SLD na mocy porozumień wystartują także osoby reprezentujące stowarzyszenie Płock TuMy oraz partia Nowy Zielony Płock.

Inauguracja kampanii odbyła się w miejscu symbolicznym – przed pomnikiem Ludwika Krzywickiego – wybitnego płocczanina przełomu XIX i XX wieku, absolwenta Małachowianki, dziennikarza, pisarza, wykładowcy, naukowca i jednego z prekursorów polskiej socjologii. Człowieka związanego z pozytywizmem, a później lewicową myślą polityczną i ekonomiczną. – Jak widać również obrońcę polskiej Konstytucji, który z okazji dzisiejszego spotkania przywdział, coraz popularniejszą wśród pomnikowych osobistości, okolicznościową koszulkę – podkreśliła Litosława Koper. Na pomniku Ludwika Krzywickiego widniała ogromna „koszulka” z napisem KONSTYTUCJA.

W spotkaniu, które zainaugurowało kampanię wyborcza SLD-Lewica Razem wziął udział Włodzimierz Czarzaty, lider SLD oraz Ilona Iwaniak. Obydwoje będą ubiegać się o miejsca w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Na listach SLD znalazły się osoby z różnych środowisk, w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi.  Znajdują się na nich samorządowy, oświatowcy, ludzie kultury, eksperci w sprawach służby zdrowia, sportu, bezpieczeństwa, ekologii oraz osoby związane ze służbami mundurowymi.

Poniżej prezentujemy listy wyborcze kandydatów SLD – Lewica Razem

Okręg wyborczy nr 1 – Podolszyce, Imielnica, Borowiczki

1. Wojciech Hetkowski – najbardziej doświadczony samorządowiec w szeregach Sojuszu Lewicy Demokratycznej, prezydent Płocka, przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miasta, radny kilku kadencji. Przez najbliższe 5 lat chce dalej pracować dla Płocka i mieszkańców okręgu.

2. Andrzej Przedlacki – lewicowiec, członek SLD, emerytowany, wieloletni pracownik PKN Orlen, aktywny działacz na rzecz środowiska emerytów i organizator turystyki.

3. Patryk Mieszkowicz – absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, biolog-botanik, obrońca miejskiej zieleni, który walczy z wycinką kasztanowców na ulicy Swojskiej. Autor wniosków o ustanowienie pomników przyrody, miłośnik historii Płocka, sekretarz płockiego koła Partii Zielonych, inicjator „zielonych” projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego.

4. Maria Jolanta Janiszewska – bezpartyjna położna środowiskowa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, od trzech kadencji przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia, współdziała z Radą Rynku Pracy w Płocku, członkini interdyscyplinarnego zespołu Niebieska Karta. Przez wiele lat aktywnie działała w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w grupie roboczej do spraw ochrony zdrowia.

5. Marta Otwinowska-Rajca – makijażystka i konsultantka ślubna, absolwentka studiów wyższych z zakresu komunikacji społecznej, zwolenniczka rozdziału Kościoła od państwa i nie mieszania spraw duchowych z politycznymi.

6. Beata Brzuzy – mieszkanka Borowiczek, działaczka społeczna dobrze znająca problemy swojego osiedla, radna osiedlowa dwóch kadencji.

7. Jacek Jaroszewski – pracownik miejskiego przedsiębiorstwa, wieloletni działacz płockiego SLD, z zamiłowania sportowiec i propagator zdrowego trybu życia.

8. Bartosz Leszczyński – przewodniczący Stowarzyszenia Płock TuMy, międzynarodowy sędzia piłki ręcznej, kierownik pływalni Jagiellonka, w 2014 nominowany do tytułu Płocczanina Roku, społeczny inspektor pracy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Płocku.

Okręg wyborczy nr 2 – Międzytorze, Trzepowo

1. Bożena Musiał – radna miasta Płocka w latach 2002-2014, przewodnicząca płockiej Rady Pożytku Publicznego. W ostatnich latach skupiona na działaniach na rzecz edukacji dorosłych.

2. Radosław Lewandowski – wieloletni pracownik Urzędu Miasta Płocka, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, historyk-amator, autor poczytnych powieści, członek Korpusu Służby Cywilnej.

3. Anna Ciecierska – członkini Partii Zielonych, romanistka, nauczycielka w Gimnazjum nr 8 i Liceum im. Władysława Jagiełły, będzie działać na rzecz ochrony przyrody, wywodzi się z rodziny społeczników, a jej dziadek, Juliusz Kawiecki patronuje jednej z płockich ulic.

4. Leszek Cybulski – emerytowany policjant, współzałożyciel Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) – największej na świecie organizacji zrzeszającej byłych i obecnych funkcjonariuszy policji. Od lat związany ze środowiskiem służb mundurowych.

5. Marek Sapała – emerytowany pracownik PKN Orlen, najbardziej lewicowy w całej organizacji – wieloletni członek płockich struktur SLD.

6. Monika Piotrowska – pielęgniarka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, szczególnie wyczulona na problemy służby zdrowia, płocczanka z urodzenia i z zamiłowania, która potrafi docenić pozytywne zmiany, ale widzi ile jeszcze zostało w naszym mieście do zrobienia. Miłośniczka zwierząt i aktywnego wypoczynku.

7. Katarzyna Zalewska – przedsiębiorca, w latach 1998-2002 rzeczniczka Prezydenta Miasta Płocka.

8.Marcin Mikołajewski – po 12 latach wrócił do Płocka z Dublina, gdzie wyemigrował w poszukiwaniu lepszego życia. Związany z płockim Międzytorzem, nie należy do żadnej partii politycznej, ale wybrał listę SLD-Lewica Razem, ponieważ reprezentowane przez tę koalicję nowoczesne spojrzenie na socjaldemokrację jest mu niezwykle bliskie. Nie bez znaczenia jest również stosunek do Kościoła katolickiego – potężnej i antyobywatelskiej organizacji, której nieposkromiony apetyt na władzę i zawłaszczanie kolejnych obszarów życia społecznego obserwuje z rosnącym niepokojem.

9. Piotr Tolik – absolwent UMK i SGH, prawnik, wiceprzewodniczący płockiego SLD, przewodniczący zarządu Rady Osiedla Kolegialna, społecznik.

Okręg wyborczy nr 3 – Stare Miasto, Pradolina Wisły

1. Barbara Sokołowska – wieloletnia członkini płockich struktur SLD, dyrektor biura ochrony i usług detektywistycznych, na sercu leży jej bezpieczeństwo płocczan. Na co dzień współpracuje z osobami niepełnosprawnymi i dlatego ich problemy oraz problemy ich rodzin są jej szczególnie bliskie.

2. Łukasz Stawicki – młody, kreatywny, pracowity i uczciwy, autor projektu osiedlowego Skarpol, inicjator protestu na drogach dojazdowych do PKN Orlen, współautor inicjatywy powołania Patrolu Eko. Lokalny patriota kochający swoje osiedle.

3. Sylwia Wójcik – filolog języka polskiego, pisarka, filozofka, podróżniczka, przyszły coach, członek Partii Zielonych, do której wstąpiła, ponieważ głęboko wierzy w potrzebę dbania o innych i o otoczenie, żeby przyszłe pokolenia mogły żyć w bezpiecznym i zielonym świecie.

4. Rafael Dominik – chociaż nie rodowity płocczanin, to od wielu lat z związany z Płockiem i lubiący to miasto. Pracownik MDK i współpracownik płockich mediów – często w centrum wydarzeń, choć do tej pory raczej w charakterze obserwatora. Uznaje jednak, że przyszedł czas, żeby aktywniej włączyć się w pracę na rzecz miasta. Osoba o mocno lewicowych poglądach, szczególnie w sprawach światopoglądowych, mająca własne zdanie, ale potrafiąca słuchać argumentów drugiej strony.

5. Tamara Szyszkiewicz – absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się księgowością w jednej ze spółek PKN Orlen, razem z narzeczonym prowadzą restaurację przy ulicy Grodzkiej.

6. Krzysztof Blinkiewicz – przedsiębiorca, społecznik, księgarz, barista, sensoryk i roaster, politolog, były dziennikarz. Założyciel księgarnio-kawiarni Czerwony Atrament.

7. Iwona Śmigielska – księgowa, przedsiębiorca, właścicielka agencji ochrony Skorpion, z zamiłowania harcerka.

8. Włodzimierz Leszczyński – płocczanin, przedsiębiorca zainteresowany nowymi technologiami przemysłowymi, zwolennik iv vitro, wielki społecznik, podróżnik z zamiłowania. Członek Stowarzyszenia Płock TuMy.

Okręg wyborczy nr 4 – Wielka Płyta, ulice „Słodkie”, osiedle Winiary

1. Litosława Koper – członek SLD od 2000 roku, od 2015 przewodnicząca Rady Miejskiej SLD w Płocku, wieloletni nauczyciel płockiej „17”, od 8 lat dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, zwolenniczka rozdziału Kościoła od państwa, pomysłodawczyni akcji „Konkubina też rodzina”, wojowniczka o prawa kobiet, organizatorka Czarnych Protestów w Płocku. Autorka projektu Patrol Eko.

2. Magdalena Lewandowska – z zawodu i zamiłowania nauczycielka, przez trzy kadencje Radna Miasta Płocka, radna osiedlowa. Aktywna, dbająca o mieszkańców i z troską podchodząca do problemów ludzi. Ławniczka sądu okręgowego w Płocku. Lojalna i wierna ideałom lewicowym.

3. Piotr Nowicki – rodowity płocczanin, wnuk Władysława Nowickiego – obrońcy Płocka 1920 i patrona jednej z płockich ulic. Radny Miasta Płocka V kadencji , absolwent wydziału budownictwa Politechniki Warszawskiej, specjalista w obrocie i zarządzaniu nieruchomościami. Autor pilotażowego, płockiego projektu dotyczącego mieszkań komunalnych – Mieszkanie 300. Pomysłodawca powstania małej obwodnicy Płocka, zbudowanej w poprzedniej kadencji. Prezes klubu sportowego Mazowia Brydż Płock. Wieloletni dyrektor płockiej siedemnastki.

4. Zygmunt Buraczyński – absolwent wydziału prawa i administracji i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczony samorządowiec, radny trzech kadencji, wiceprezydent Płocka dwóch kadencji. Prezes Klubu Niezależnej Myśli Politycznej.

5. Małgorzata Rybicka – specjalistka z zakresu fizjoterapii, razem z matką – dr Marianną Rybicką prowadzi od lat gabinet rehabilitacyjny na osiedlu Winiary. Pochodzi z rodziny społeczników pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Była radna miejska i radna sejmiku wojewódzkiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Ligi Kobiet Polskich.

6. Paweł Zagórski – płocczanin, kandydat apolityczny. Pracownik Energa SA. Kreatywny i zaangażowany społecznik, znany wszystkim jako animator czasu wolnego PAJKO.

7. Marek Owsik – płocczanin, bezpartyjny społecznik. Nauczyciel tańca, pedagog, manager kultury, znany jako kierownik Spółdzielczego Domu Kultury. Przewodniczący rady osiedla.