Salezjanie zapraszają na Misterium

meka_lpieta2015

Po raz drugi po kilkuletniej przerwie oglądać będzie można słynne Misterium Męki Pańskiej wystawiane w okresie Wielkiego Postu w Czerwińsku nad Wisłą. Tym razem salezjanie przygotowali specjalną ofertę dla młodzieży szkolnej.

Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku to jedno z najsłynniejszych w naszym kraju misteriów pasyjnych. Autorem tekstu jest ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941), muzykę skomponował ks. dr Antoni Hlond (1884-1963). Po raz pierwszy zostało wystawione w Krakowie w 1931 roku. W Czerwińsku nad Wisłą po raz pierwszy można je było oglądać w 1949 roku. Od tego czasu Męka Pańska wpisała się na trwałe w mazowiecką tradycję, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu.

Początkowo wykonawcami Misterium byli salezjańscy nowicjusze, jednak gdy nowicjat Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą został zlikwidowany, tradycja wygasła. Do tradycji powrócono w 2014 roku. Obecnie w Misterium biorą udział profesjonalni aktorzy, wspierani przez młodzież ze środowisk salezjańskich.

Proponujemy prawie dwugodzinny spektakl poszerzony o nowe wątki, wzbogacony bogatszą oprawą muzyczną i większą liczbą aktorów – zachęcają organizatorzy. – Mamy nadzieję, że Misterium okaże się dla widzów cudownym doświadczeniem wielkopostnej modlitwy i refleksji, uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa.

W tym roku Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus przygotował specjalną ofertę dla katechetów, nauczycieli i wychowawców. W każdy piątek Wielkiego Postu o 11.00 i 14.00 prezentowane są Misteria Męki Pańskiej przygotowane z myślą o dzieci i młodzieży szkolnej. Mogą stać się one doskonałym dopełnieniem rekolekcji wielkopostnych lub przygotowań do bierzmowania, a także elementem formacji.

Składające się z pięciu aktów Misterium Męki Pańskiej rozpoczyna się na Górze Oliwnej. W Czerwińsku nad Wisłą poprzedza ją prolog w Wieczerniku, ukazujący Ostatnią Wieczerzę, która poprzedza mękę Chrystusa.