Rządzący zdecydowali się na wprowadzenie obostrzeń. Limity osób, zakaz lotów, kwarantanna… [LISTA]

– Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach – przekazał dziś minister zdrowia, Adam Niedzielski. To jednak nie wszystko. Zmiany będą obowiązywały od 1 grudnia.

Minister przekazał również informację o uszczelnienia granic w związku z rozprzestrzeniającym się nowym wariantem koronawirusa Omikrona. – Podążając za rekomendacją ECDC, wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka – mówił Adam Niedzielski. – Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny – dodał minister. – Kolejną zmianą jest zasada dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od 8. dnia po wykonaniu testu PCR – mówił. Zakaz lotów obejmuje: Bostwanę, Eswatinę, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe.  

Niedzielski przyznał również, że rząd pracuje nad tym, by do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych. – Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania – mówi Niedzielski.

O podejrzeniu pierwszego przypadku infekcji nowym wariantem koronawirusa poinformowały w niedzielę wieczorem władze Szwajcarii. Wcześniej rząd m.in. zaostrzył zasady wjazdu dla podróżnych z 19 krajów. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce zostało odnotowanych dziś ponad 13 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 18 osób zakażonych COVID-19. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że rośnie liczba hospitalizowanych pacjentów.

Źródło. Onet.pl.
Fot. Pixabay.