Ruszył Rajd “Wisła”. Przy ul. Norbertańskiej mogą zawyć syreny. – Spokojnie, to tylko ćwiczenia!

Przez sobotę i niedzielę w Płocku i okolicach odbywać się będą manewry ratownicze w ramach jednej z tras 45. Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu „Wisła” organizowanego przez Chorągiew Mazowiecką ZHP.

W ciągu dwóch dni harcerze wezmą udział w trasie ratowniczej przygotowanej przez Harcerski Zespół Ratowniczy Chorągwi Mazowieckiej ZHP. – Została ona przygotowana dla harcerzy z klubów i drużyn specjalnościowych, a także wędrowników, którzy chcą poszerzyć i zdobyć nowe umiejętności oraz praktykę z zakresu ratownictwa medycznego, wysokościowego, wodnego i pożarnictwa – wyjaśniają organizatorzy.

Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w nocnych ćwiczeniach pozoracyjnych, które odbędą się na terenie strzelnicy przy ul. Norbertańskiej w Płocku. – Uspokajamy okolicznych mieszkańców. To będą tylko ćwiczenia, a obecność pojazdów straży pożarnej i sygnały świetlne nie będą oznaczały nic niepokojącego – wyjaśnia Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł. – Najwięcej wiedzy i umiejętności przyswajamy poprzez praktykę. Symulacje i pozoracje medyczne są więc jednym z najlepszych sposobów na opanowanie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i pierwszej pomocy – zaznacza.

Ogólnopolski Harcerski Rajd „Wisła” to jedna z największych imprez na Mazowszu. Przedsięwzięcie skierowane jest do dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. W tym roku organizatorzy zapraszają na sześć tras, które zostały przygotowane dla uczestników w różnym wieku, stąd też różny poziom ich trudności. Do rywalizacji w sześciu miejscach na Mazowszu staną zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy i starszyzna. Każda z trasa pozwala poznać ciekawe przyrodniczo i atrakcyjne turystycznie miejsca na Mazowszu, a także najważniejsze postacie polskiej historii.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a patronat nad trasą – Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Hilary Januszczyk oraz Dyrektor SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku Lucyna Kęsicka.

Fot. Chorągiew Mazowiecka ZHP (Archiwum).