Romantycznie z…mistrzami. XVIII Letni Festiwal Płockiej Orkiestry Symfonicznej

To, że Płock jest okrzyknięty jako miasto festiwali to wie mnóstwo festiwalowiczów zjeżdżających się do naszego miasta z różnych stron Polski i Europy. Jak przejrzy się kalendarz płockich imprez, miłośnik każdego rodzaju muzyki znajdzie coś dla siebie. Melomani też mają swój festiwal, w tym roku odbędzie się jego 18. edycja.

Tegoroczny Letni Festiwal Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się w niezwykłych przestrzeniach takimi jak: płocka Małachowianka, Muzeum Mazowieckie oraz Bazylika Katedralna.

Do Auli płockiej Małachowianki w zeszłym roku rzeszę melomanów przyciągnął koncert “Vivaldi & 4 pory roku” w wykonaniu znakomitego skrzypka Christiana Danowicza z towarzyszeniem Kwintetu Smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Idąc tym tropem, w murach najstarszej szkoły zabrzmi “Koncert na dwa klarnety i orkiestrę” op. 91 F. Krommera oraz Divertimento na dwa klarnety i orkiestrę Ennio Morricone w wykonaniu wirtuozów klarnetu: Jana Jakuba Bokuna i Romana Widaszka. Ale to nie wszystko. Gdy w roku 1986 na ekrany kin wszedł film Rolanda Joffé “Misja” ilustrującą go muzykę włoskiego mistrza Ennio Morricone, okrzyknięto najlepszą partyturą w historii muzyki filmowej a muzyka z filmu “Cinema Paradiso” oczarowała wszystkich miłośników kina. Orkiestra smyczkowa pod batutą Szymona Maxima przypomni te dwa tematy z filmów, które lepiej przybliżą twórczość włoskiego kompozytora . W programie również Divertimento KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert odbędzie się już w najbliższy piątek, 1 lipca w Auli im. Kajetana Morykoniego o godz: 19:00. Podsumowując w Małachowiance podczas koncertu “Wirtuozowski Duet” wykonawcami będą: Jan Jakub Bokun – klarnet, Roman Widaszek – klarnet oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Szymona Maxima. W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart -“ Divertimento KV 136″, Franz Krommer – “Koncert na dwa klarnety i orkiestrę op. 91” oraz utwory Ennio Morricone: “Divertimento na dwa klarnety i orkiestrę” a także tematy z filmów „Cinema Paradiso”, „Misja”, „La Califfa”.

Na dziedzińcu Muzeum Mazowieckiego w Płocku , kompozycje Vivaldiego, Handla, Bacha, Jarzębskiego, Moniuszki i Griega zaprezentuje zespół kameralny Pro Musica Antiqua, który powstał w 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów – solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych. W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński (flet) – profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – wieloletni solista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Paweł Panasiuk – wiolonczelista, Agnieszka Panasiuk – pianistka oraz sopranistka Ewa Alchimowicz – Wójcik . Podczas koncertu odbędzie się również promocja 9. numeru półrocznika “Nasze Korzenie”, która powinna zadowolić wszystkich regionalistów i miłośników lokalnej historii. Lekcja muzyki “Od baroku do współczesności” odbędzie się 5 lipca o godz. 19 w Muzeum Mazowieckim w Płocku, ul. Tumska 8.

Na zakończenie XVIII Letniego Festiwalu Muzycznego melomani zaproszeni się na… “Wieczór romantyczny”. Solistą będzie Marcel Markowski – koncertmistrz wiolonczel Sinfonii Varsovii, który wykona dwa wirtuozowskie utwory wiolonczelowe, wymagające zarówno niezwykłej biegłości technicznej, jak i dojrzałości muzycznej: Wariacje na temat rococo op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę oraz Pezzo Capriccioso op. 62 P. Czajkowskiego. Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jakuba Chrenowicza zaprezentuje jedno z najpopularniejszych dzieł symfonicznych – V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Utwór ten jest wyrazem integracji formy cyklicznej i wielkiej koncentracji tematycznej. Myślą przewodnią V Symfonii, wiążącą wszystkie cztery części, jest motyw składający się z zaledwie czterech dźwięków. Koncert odbędzie się 8 lipca o godz. 19 w Bazylice Katedralnej.

Na wszystkie koncerty podczas trwania festiwalu wstęp jest bezpłatny.

Dodamy, że 9 lipca Płocką Orkiestrę Symfoniczną będzie można podziwiać podczas Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. Jest to festiwal, który na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego. W Sali Wielkiej Dworu Artusa o godz. 20:00 ponownie będzie można wysłuchać “Wieczoru Romantycznego” w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jakuba Chrenowicza.

 

 

 

Fot. Materiały prasowe organizatora.