‘Ratujmy Płockie Powązki’ już po raz 20. Wrzućcie parę groszy do kwestarskich puszek…

“Ratujmy Płockie Powązki” to akcja charytatywna, dzięki której zniszczone nagrobki na płockich nekropoliach są zrekonstruowane bądź, prawie w całości, odbudowane. W tym roku kwestarze już po dwudziesty będą zbierać pieniądze podczas Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, czyli najbliższy piątek i sobotę.

Akcję, jak co roku, organizuje “Gazeta Wyborcza” oraz Stowarzyszenie Starówka Płocka. Odwiedzający groby swoich bliskich, na płockich cmentarzach z puszkami do kwesty spotkają wolontariuszy, parlamentarzystów, władze miasta, radnych, dyrektorów, prezesów płockich instytucji oraz harcerzy.

Dochód z tegorocznej kwesty zostanie przekazany na odnowienie grobów: księdza Ignacego Smoleńskiego, pastora Roberta Gundlacha oraz nagrobek pierwszego proboszcza parafii prawosławnej. – A jeśli będziecie wyjątkowo hojni, to wystarczy pieniędzy na renowację pomnika Zosieńki o litewskich korzeniach, która zmarła w 1909 r., mając zaledwie siedem lat. Jej mogiła znajduje się na cmentarzu przy al. Kobylińskiego – czytamy na łamach “Gazecie Wyborczej. Płock”.

Warto dodać, że dotychczas dzięki akcji “Ratujmy Płockie Powązki” odnowiono 38 mogił, zbudowano 2 nowe, wyremontowano kaplicę grobową, zrekonstruowano 3 tablice epitafijne i wybudowano mauzoleum żołnierzy niezłomnych.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.