Radziwie pięknieje w oczach. Zbudowano zbiornik retencyjny, a “przy okazji”… kilka ulic [FOTO]

Obecnie w Płocku realizowane są bardzo duże i ważne inwestycje. Chociażby budowa nowego stadionu Wisły czy gruntowana przebudowa ulicy Spółdzielczej. Nie zapomina się jednak o mniejszych osiedlach i istotnych inwestycjach dla ich mieszkańców. 

Kilka dni temu na osiedlu Radziwie oddano do użytku zbiornik retencyjny, który w zasadzie spełnia dwie role: podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców przed zlaniem ich domostw, z kolei woda w nim zgromadzona będzie służyła do podlewania terenów zielonych w czasie suszy. Na tym osiedlu jest to drugi tego typu zbiornik.

Nowo powstały zbiornik ma głębokość dwóch metrów i pomieści 600 metrów sześciennych wody. Budowa ważnego obiektu to jedno, ale “przy okazji” realizacji inwestycji, powstała sieć kolektorów deszczowych i zmodernizowano aż sześć ulic: Żeglarską, Teligi, Kapitańską, Szkutniczą oraz łącznik ul. Teligi z ul. Zieloną i sięgacze ul. Szkutniczej. Ulice w tej chwili wyglądają na zupełnie nowe. – Zyskały odwodnienie, ale również nową nawierzchnię – zamiast betonowych płyt leży asfalt lub kostka brukowa, mają też wytyczone miejsca parkingowe oraz nowoczesne oświetlenie, a także urządzoną – gdzie to było możliwe – zieleń – wymienia Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza.

– Zakończone przedsięwzięcie jest jednym z trzech etapów inwestycji w tej części Radziwia. Teraz można dokończyć przebudowę ul. Zielonej, której już dwa fragmenty są zmodernizowane, trzeci czekał na zbiornik retencyjny i kolektory prowadzące do niego – mówi prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Prezydent zaznacza, że w przypadku budowy zbiornika oraz remontu sześciu ulic miasto pozyskało dofinansowanie zewnętrzne. I tak, z Unii Europejskiej Płock uzyskał 3 mln zł, które pochodziły jeszcze z poprzedniej perspektywy, a kolejne 4 mln zł miasto zdobyło z budżetu samorządu Mazowsza. – Dzięki temu udało się nam sfinansować inwestycję za łącznie 10 mln zł. Ogromne podziękowania dla marszałka Mazowsza Adama Struzika – dodał prezydent Andrzej Nowakowski.

Od 2014 roku na inwestycje na osiedlu Radziwie miasto wydało 100 mln zł – zauważa miejski radny, mieszkaniec osiedla Tomasz Kominek.

Fot. UMP.