Przystanki na żądanie

– Jeśli chcesz wysiąść z autobusu na przystanku na żądanie stań przy drzwiach i wciśnij przycisk stop – tak brzmi jedna z nowych zasad obowiązujących w autobusach Komunikacji Miejskiej w strefie podmiejskiej.

Jak informuje Komunikacja Miejska, od 15 lutego będą obowiązywały nowe zasady dotyczące sposobu zatrzymywania się autobusów na przystankach w strefach podmiejskich B i C (przystanki poza Płockiem). Od tego czasu na tych przystankach autobusy zatrzymywać się będą tylko na żądanie pasażera, a kierowca nie będzie już zobowiązany zatrzymywać się na nich bezwarunkowo.

Jak tłumaczy KM głównymi korzyściami wynikającymi z funkcjonowania przystanków na żądanie jest zmniejszenie strat energii (w tym paliwa) ze względu na ograniczenie wielokrotnych i nieuzasadnionych zatrzymań pojazdów oraz przyspieszenie przejazdu autobusu i uniknięcie opóźnień wynikających z niepotrzebnych zatrzymań na trasie, co wpłynie na poprawę warunków przejazdu.

Niżej prezentujemy zasady, które będą obowiązywać pasażerów chcących skorzystać z przystanku na żądanie.

Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku na żądanie należy zająć widoczne miejsce na przystanku – być widocznym dla kierowcy. Jeśli kierowca nie zauważy nikogo na przystanku może się na nim nie zatrzymać. Nie jest konieczne dawanie żadnych innych sygnałów (np. podnoszenie ręki).

Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku na żądanie należy stanąć przy drzwiach i wcisnąć przycisk „stop”, który znajduje się na pionowych poręczach zazwyczaj bezpośrednio przy drzwiach. Wraz z naciśnięciem przycisku „stop” kierowca otrzyma sygnał do zatrzymania autobusu na przystanku.

Przypominamy, że w strefie A autobusy zatrzymują się na żądanie pasażera na przystankach:

Kasztanowa (na ul. Harcerskiej);

Zglenickiego, Biała (na ul. Zglenickiego);

Wesoła (nowy przystanek na ul. Słonecznej przy kościele na Cholerce).

Źródło: Komunikacja Miejska