Przyjechały do Płocka z Holandii. Przywitajmy je w nowym domu [FOTO]

Mong Tine oraz Shwe Myar to imiona nowych mieszkańców naszego ogrodu zoologicznego. A są to dwa młode, 5-letnie słoniki indyjskie, które urodziły się w holenderskim ZOO, w Emmen.

We wtorek, 31 maja młodziutkie słonie przyjechały do Płocka z Holandii. Mong Tine urodził się w lutym 2011 roku i waży obecnie 1700 kilogramów. Z kolei Shwe Myar przyszedł na świat w sierpniu 2011 roku, waży 1300 kilogramów.

Słonie indyjskie występuje na Półwyspie Malajskim, w Kambodży, Wietnamie, Tajlandii, Laosie, Birmie, południowych Chinach, Bangladeszu, Nepalu, Indiach, na Sumatrze, Borneo i Sri Lance. Należą do rzędu trąbowców i jest jednym z 3 gatunków z rodziny słoniowatych (dwa pozostałe to słoń afrykański i słoń afrykański leśny). Słonie są największymi zwierzętami lądowymi, żyjącymi obecnie na naszej planecie. Jest to ssak roślinożerny. Ciąża u słoni trwa 19-21 miesięcy. Dojrzałość płciową słonie indyjskie osiągają w wieku 10 -12 lat. Rosną do 25 roku życia, a żyją ok. 50 lat. Samce słonia indyjskiego mogą dorastać do 310 cm wysokości, a ważyć do 5 – 6 ton. Słonie indyjskie dobrze pływają, chętnie się kąpią i ocierają skórę o pnie drzew. Przed dokuczliwymi owadami i upałem bronią się, tarzając w błocie lub obsypując piaskiem.

Słonia indyjskiego od afrykańskiego można odróżnić m.in. po wielkości uszu – uszy słoni indyjskich są mniejsze. Trąba słonia jest najbardziej wszechstronnym narządem w świecie zwierząt. Powstała z połączenia wydłużonego nosa i górnej wargi i u słoni indyjskich zakończona jest jednym chwytnym wyrostkiem. Pełni ona wiele ważnych funkcji, m.in. służy do pobierania pokarmów, węszenia, obmacywania przedmiotów, wydawania głosu, do obrony, a nawet do urządzania kąpieli.
Kły (ciosy) słonia to w rzeczywistości silnie rozrośnięte siekacze. U samic słonia indyjskiego najczęściej brak jest ciosów, czasem także nie mają ich samce albo są one bardzo małe. Słonie są zwierzętami społecznymi. Słonie słyszą i rozróżniają dźwięki o niskich częstotliwościach tzw. infradźwięki, wydawane przez inne osobniki z odległości nawet ponad 2 km. Dźwięki te nie są słyszalne dla człowieka. Ten sposób porozumiewania się pozwala słoniom na synchronizację zachowań w obliczu niebezpieczeństwa.

Z okazji przybycia tak ważnych mieszkańców do swojego nowego domu, płocki Ogród Zoologiczny serdecznie zaprasza na uroczystość przywitania nowych słoni, która odbędzie się w czwartek 2 czerwca o godz. 14.00.

Podczas uroczystości przywitania nowych mieszkańców płockiego ogrodu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W programie zaplanowano m.in. zabawę z animatorami, plener malarski, malowanie buzi oraz konkursy z nagrodami. Każdy uczestnik będzie miał okazję do napisania życzeń dla słoni, a także otrzyma pamiątkowy dyplom.

Przypomnijmy. Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku pierwszego słonia otrzymał w 1964 roku. Przybyła wówczas ikona płockiego ZOO – samica Petra, która przeżyła w Płocku 30 lat. Od tego momentu słonie stanowiły największą atrakcję dla zwiedzających. Rolą płockiego ZOO jest odchowywanie młodych, dorastających osobników do momentu osiągnięcia przez nich dojrzałości. Przebywające w Płocku od 2010 roku dwa słonie: Letso (Letsongmon) i Mio (Myo set Kaung), w dniu 17 listopada 2015 r. wyjechały do Attica Zoological Park w Atenach.

 

 

 

Fot. ZOO Płock