Koncepcja, którą mają w płockim ratuszu, zakłada m.in. zdjęcie żeliwnych krat w bezpośrednim otoczeniu drzew. W ten sposób sprawdzają, czy bez nich drzewa zachowają swoją stabilność. Sprawdzą również stan gleby.
– We wtorek zrobiliśmy pierwszy krok w tym kierunku i zaczęliśmy specjalistyczne badania kondycji południowego szpaleru 12 lip, tego bliżej Domu Darmstadt – czytamy na profilu Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta Płocka, w mediach społecznościowych.
W poście tłumaczy, że wspomniany szpaler 12 lip jest dużo starszy od swojego północnego „rówieśnika” i przed takim odsłonięciem korzeni należy sprawdzić jego kondycję.
– Wyniki badań powiedzą nam, czy w obrębie brył korzeniowych drzew możemy planować niską zieleń – dodaje.
Przypomnijmy, że Stary Rynek został całkowicie przebudowany w 1998 r. Wówczas w centralnym miejscu została ustawiona fontanna Afrodyta.
O pracach nad większym – ponownym – zazielenieniem Starego Rynku można było usłyszeć jeszcze tegorocznej w kampanii samorządowej. Mówiła o tym Iwona Krajewska, prezeska Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Przypomnijmy, że w przypadku Starego Rynku chodziło m.in. o zazielenienie i położenie kostki w miejscu starych, popękanych granitowych płyt przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji rynku, dodatkowo na ul. Grodzkiej stare donice miały zastąpić cztery nowe parklety (połączenie siedzisk z donicami na zieleń).
A tak to wyglądało na zaprezentowanych wówczas wizualizacjach: