– Od pewnego czasu gdziekolwiek bym się nie pojawił, miałem do czynienia z „Boże mój!”. Ten spektakl dosłownie mnie prześladował. Kiedy więc Hania Chojnacka-Gościniak przesłała mi tekst i zaproponowała wyreżyserowanie spektaklu w płockim teatrze, zgodziłem się bez wahania – mówi Krzysztof Prus.
Znany w Polsce reżyser ma na koncie trzy spektakle wystawione na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: „Gdyby” Bogusława Schaeffera (2000 rok), „Ślub” Witolda Gombrowicza (2003 r.) oraz Mazepę Juliusza Słowackiego (2009 rok).
Krzysztof Prus reżyserował między innymi dzieła Fiodora Dostojewskiego, Samuela Becketa, Alfreda Jarry’ego, Franza Kafki, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Moliera, Williama Shakespeare’a, Miguela de Cervantesa i Sławomira Mrożka. Tym razem wziął na swój reżyserski warsztat dzieło Anat Gov.
Sztuki izraelskiej autorki pełne są optymizmu i wiary w drugiego człowieka. Łącząc w sobie humor z tragizmem, dają nadzieję ludziom, którzy zagubili się we współczesnym świecie. Ich bohaterkami są przede wszystkim kobiety.
„Boże mój!” to historia spotkania psychoterapeutki Elli z pacjentem „Panem B”, przedstawiającym się jako Bóg. Mówi o sobie, że jest załamany, zmęczony i dlatego zamierza poddać się terapii. Terapeutka, która opiekuje się niepełnosprawnym synem, ma niespełna godzinę, aby pomóc swojemu pacjentowi, a tym samym uratować cały świat.
Anat Gov urodziła się w 1953 roku, zmarła w 2012. Wystawiała głównie w Teatrze Cameri w Tel Awiwie. Wiele lat walczyła z nowotworem, opisując to w sztuce „Happy Ending”. Jej dramaty tłumaczone wydawane były w Chinach, USA, Argentynie, Włoszech, Rosji, Brazylii, Panamie we Francji i na Węgrzech.
Płocka premiera „Boże mój!” została przygotowana przez Scenę Inicjatyw Aktorskich przy współpracy z Nowakowski Impresariat. W rolę Elli wcieli się Hanna Chojnacka-Gościniak, jej syna Liora zagra Maciej Cempura, a Boga – Szymon Cempura.
Płocka premiera „Boże mój” odbędzie się w niedzielę, 21 grudnia o 20.00 na Scenie Piekiełko.