Czy uda się pozyskać środki unijne na koncepcję zawartą w Regionalnym Instrumencie Terytorialnym? Władze miasta oraz okolicznych gmin zaprezentowały dziś w urzędzie marszałkowskim projekty, które chcą zrealizować za pieniądze z UE.
Miasto przedstawiło w urzędzie marszałkowskim swój projekt Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Przypomnijmy, iż jest to mechanizm stworzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, mający na celu wspieranie podejścia terytorialnego w zarządzaniu rozwojem województwa. Bazuje on na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) przedstawionej w projekcie Umowy Partnerstwa, w ramach których miasta w innych województwach mogą starać się o dofinansowanie. Na Mazowszu, z uwagi na fakt, iż występuje tu 5 dużych ośrodków – 2 miasta regionalne: Płock i Radom oraz 3 miasta subregionalne: Ciechanów, Ostrołęka i Siedlce, marszałek województwa, by wyjść naprzeciw potrzebom i zapewnić zrównoważony rozwój, wprowadził dodatkowo tak zwany Regionalny Instrument Terytorialny. W ramach tego narzędzia wymienione miasta, jako liderzy, tworzą Obszary Funkcjonalne, by następnie wspólnie starać się o pieniądze unijne.
Dziś marszałek spotkał się z samorządowcami z subregionu płockiego, by omówić wypracowane już projekty zawarte w RIT. Jak już informowaliśmy, władze Płocka wraz z partnerami (władzami gmin i powiatów z tego subregionu) wypracowały dwie propozycje projektów wiodących. Pierwszy z nich dotyczy modernizacji i budowy tras komunikacyjnych umożliwiających m.in. wyprowadzenie ruchu pojazdów przewożących substancje niebezpieczne poza tereny zurbanizowane, drugi obejmuje działania rewitalizacyjne m.in. nabrzeża wiślanego.
Więcej na temat projektu RIT w artykule 130 mln euro dla pięciu ośrodków regionalnych na Mazowszu
Jak informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, dzisiejsze spotkanie pozwoliło samorządowcom z całego subregionu płockiego przedyskutować potrzebę rozszerzania partnerstwa w ramach RIT. Wśród najważniejszych inwestycji, które według samorządowców wymagają unijnego wsparcia, są przede wszystkim projekty drogowe – szczególnie infrastruktura powiatowa i gminna. Ponieważ w dzisiejszej dyskusji poza słowami poparcia pojawiły się nowe pomysły, samorządowcy z całego subregionu mają spotkać się ponowie w celu wypracowania nowej, wspólnej koncepcji.
– Rozmawialiśmy o Regionalnych Instrumentach Terytorialnych. Mam odczucie, że coraz szerzej wszyscy się rozumieją, a przedstawiciele miasta są coraz bardziej otwarci na problemy otaczających powiatów – podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.
– Dobre i potrzebne spotkanie – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Ważne jest to, że razem myślimy o rozwoju całego regionu płockiego.
Przypominamy, że środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 procent całej kwoty przyznanej województwu na Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać, tak jak dotychczas, w ramach otwartych konkursów.