Prezydent Płocka o utracie władzy przez PiS na Śląsku: dobrze, że Jakub Chełstowski dostrzegł poważny problem

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego ogłosił swoją decyzję o odejściu z Prawa i Sprawiedliwości, tym samym partia straciła władzę w sejmiku województwa śląskiego. „Nie zgadzam się z polityką partii, decyzjami rządu i antyunijnym kierunkiem” – uzasadniał swoją decyzję w rozmowie z Onetem. „Tym, że ktoś mówi, że dzięki środkom unijnym nic dobrego w Polsce się nie wydarzyło, umniejszaniu roli samorządów, które są określane jako siedliska zła. Ulało się i trudno. Nie ma już opcji powrotu. Rezygnuję z członkostwa w PiS” – dodał.

– Dzięki środkom unijnym samorządy zrealizowały wiele ważnych przedsięwzięć, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. W Płocku widać je na każdym kroku – są to zarówno duże inwestycje, jak i mniejsze inicjatywy czy tzw. projekty miękkie, ale wszystkie bardzo potrzebne naszej lokalnej społeczności – komentuje wypowiedź Chełstowskiego, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Dalej włodarz miasta wymienia całą listę przedsięwzięć, które udało się zrealizować w Płocku dzięki środkom unijnym. Wśród nich znalazły się: modernizacja i budowa dróg, w tym budowa obwodnicy, modernizacja bulwarów wiślanych, odrestaurowanie zabytkowych budynków Małachowianki, urządzenie nowych terenów zielonych, jak Aleja Roguckiego, plac Mościckiego czy skwer Tadeusza Jeziorowskiego. – To zaledwie kilka, bo lista jest bardzo długa – zaznacza.

– Mamy gotowe kolejne projekty, ale, niestety, przez politykę rządu, do tej pory Polska nie otrzymuje środków unijnych z nowej perspektywy. Polski rząd ma problem z przestrzeganiem praworządności, a Polacy czekają na pieniądze, które już dawno powinny wspierać naszą gospodarkę – podkreśla Nowakowski. – Dobrze, że marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski dostrzegł, że jest to poważny problem dla naszego kraju i „wypisał” się z tego obozu, który swoimi decyzjami szkodzi Polsce – komentuje.

– Podobnie dzieje się w odniesieniu do samorządów, którym obecna władza ogranicza dochody i umniejsza kompetencje, a środki z budżetu państwa dzieli według niejasnych reguł – mówi prezydent Płocka dla Dziennika Płockiego. – Samorządy sprawdziły się w dobrym zarządzaniu sprawami lokalnych wspólnot. To sprawczy i wyposażony w odpowiednie kompetencje samorząd gwarantuje dobrą przyszłość dla naszego kraju, rozwój naszych regionów, miast i wsi – podkreśla.

W poniedziałek, 21 listopada, Jakub Chełstowski wraz z trzema radnymi – byłymi już w PiS – zasiadającymi w sejmiku tj. Rafałem Kandziorą, Marią Materlą oraz Aliną Nowak przeszedł na stronę opozycji i dołączył do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”, do którego również należy prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Źródło: Onet.pl /Dziennik Płocki.

Fot. UMP.