Prezydent Płocka: Nie wolno łamać konstytucji bezkarnie. Święto Konstytucji 3 Maja [FOTO]

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja w Polsce była pierwszą w Europie. Powstała zaledwie cztery lata po konstytucji amerykańskiej – 1787 r. Polacy byli zatem drugim narodem na świecie, który posiadał najważniejszy akt prawny przyjęty przez Sejm Czteroletni. Jest co świętować.

Wczoraj z tej okazji odbyły się uroczystości w całej Polsce. W Płocku, jak co roku, również. Liczne delegacje składały kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie oddano także hołd Władysławowi Broniewskiemu, poecie i patriocie, a nieliczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Obrońców Płocka 1920. O godz. 10:00 w katedrze odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, w której wzięli udział parlamentarzyści, władze województwa mazowieckiego, władze powiatu, władze miasta, delegacje stowarzyszeń, organizacji, zakładów pracy, przedstawiciele szkół, płocczanie, mieszkańcy powiatu oraz poczty sztandarowe.

Po mszy św. rozpoczął się najważniejszy moment obchodów przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Bardzo licznie przybyłe delegacje złożyły wiązanki i wieńce z biało-czerwonych kwiatów. Tradycyjnie też zabrał głos prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

– Spotykamy się dziś, by wspominać odwagę i mądrość Polaków, którzy nie zważając na wiążące się z tym zagrożenia, gotowi byli zmieniać swój kraj. Konstytucja 3 maja czyniła z Polski nowoczesne państwo na mapie Europy. Zapewniała trójpodział władzy – mówił prezydent. – Jesteśmy tu dziś by podziękować nauczycielom, tak upokarzanym ostatnio przez władzę. Nauczycielom, którzy uczyli o Konstytucji 3 Maja nie tylko przez 15 lat, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, nie tylko przez ostatnich 30 lat, kiedy możemy cieszyć się wolnym, suwerennym państwem, ale także w czasach, gdy odwaga była w cenie.

– Chciałbym podziękować nauczycielom za to, że wskazywali na konstytucję jako podstawę demokratycznego, suwerennego państwa. Nauczycielom, którzy uczyli tego, że nie wolno łamać i bezkarnie niszczyć konstytucji. Nie wolno niszczyć trójpodziału władzy, suwerenności, niezawisłości sądów – podkreślił Nowakowski. – Dzięki nauczycielom wiemy, że jeżeli konstytucja będzie łamana i nie przestrzegana, to jest to pierwszy krok do tego, aby demokracja stała się tyranią.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje, wystrzału na wiwat przez Płocką Drużynę Kuszniczą i Płockie Bractwo Kurkowe uczestnicy wydarzenia przeszli na Stary Rynek. Płocczanie mogli tam oklaskiwać program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”.

Fot. Jacek Łukaszewski.