Prawo stowarzyszeniowe wyjaśnione w dostępny sposób

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się na naszych łamach wywiady na temat Prawa stowarzyszeniowego. Rozmowy na ten temat prowadziliśmy z doktor nauk prawnych Edytą Hadrowicz, która od 2013 roku brała aktywny udział jako ekspertka do spraw stowarzyszeniowych w pracach legislacyjnych nad zmianą ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta RP.

Od dziś wszystkie wiadomości na temat stowarzyszeń znajdziecie w wydawnictwie „Prawo o stowarzyszeniach. Komentarz” autorstwa Edyty Hadrowicz. Jest to pierwsze tak bardzo obszerne i wyczerpujące omówienie przepisów, które są określane mianem Prawa stowarzyszeniowego. W Komentarzu została uwzględniona najnowsza zmiana nowelizacyjna, dokonana ustawą z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w maju 2016 roku.

W woluminie autorka w kompleksowy sposób omówiła zagadnienia dla praktycznego stosowania ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Doktor Hadrowicz bardzo dokładnie wyjaśnia problemy interpretacyjne, powstające podczas stosowania poszczególnych przepisów i instytucji prawa stowarzyszeniowego. W tym kontekście autorka postawiła sobie zadanie, by na podstawie obserwacji praktyki zidentyfikować rzeczywiste i potencjalne problemy współczesnych form stowarzyszeniowych po to, by wskazać propozycje rozwiązania tam, gdzie rozwiązań tych wciąż brakuje. Oczywistą bazą dla przyjęcia takiej konstrukcji niniejszej publikacji, była wiedza praktyczna i teoretyczna, podbudowana aktywnym udziałem Edyty Hadrowicz w pracach legislacyjnych (w szczególności na etapie prac parlamentarnych) prowadzonych nad komentowaną ustawą przez dotychczasową Kancelarię Prezydenta RP.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją doktor Edyty Hadrowicz, „Prawo o stowarzyszeniach. Komentarz”. Książka została wydana w Warszawie 2016 roku przez wydawnictwo C.H. Beck.

Kilka słów o autorce. Edyta Hadrowicz – doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, który ukończyła z wynikiem bardzo dobrym. Adiunkt i wykładowca akademicki, ekspert OFOP oraz doradca prawny w spółkach kapitałowych. Autorka specjalizuje się przede wszystkim w problematyce prawa cywilnego materialnego i kwestii związanych bezpośrednio z tym obszarem wiedzy, a także prawa administracyjnego (podejmując w szczególności tematykę samorządową i prawa stowarzyszeniowego), postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, oraz prawa spółek, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa zamówień publicznych, prawa ochrony środowiska i prawa zagospodarowania przestrzennego czy teorii prawa.

Jest autorką około 100 publikacji naukowych: artykułów i studiów publikowanych m.in. w ,,Samorządzie Terytorialnym”, ,,Monitorze Prawniczym”. Ma też na swoim koncie liczne opracowania akademickie oraz monografie: „Instytucja ułomnych osób prawnych” (wyd. Novum, Płock 2011) i „Stowarzyszenie zwykłe w polskim systemie prawnym” (wyd. Adam Marszałek, Toruń 2014), oraz wielu opinii prawnych sporządzanych m.in. dla Kancelarii Prezydenta RP i OFOP-u. Jest także współautorką książek z zakresu prawa administracyjnego i samorządowego. Od 2013 r. brała aktywny udział, jako ekspertka do spraw stowarzyszeniowych, w pracach legislacyjnych nad zmianą ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, prowadzonych przez Kancelarię Prezydenta RP, oraz w pracach podkomisji i komisji sejmowych nad nowelizacją Prawa o stowarzyszeniach.

ksiazka-hadrowicz