Prawicowy bard dla żołnierzy wyklętych

czajpiek

W sobotę, 17 stycznia o 17.30 w auli Politechniki Warszawskiej przy ulicy Jachowicza 2 odbędzie się koncert Leszka Czajkowskiego, któremu towazyszył będzie grającego na gitarze Paweł Piekarczykiem.

W swojej twórczości muzycznej 48-letni Leszek Czajkowski często nawiązuje do Jacka Kaczmarskiego. Artysta, nazywany często bardem polskiej prawicy, jest członkiem Ligi Republikańskiej.

Krytycy określają piosenki Leszka Czajkowskiego jako poezję polityczną. Swoje teksty publikuje na łamach „Naszej Polski” i „Głosu”. Wydał je również w postaci książki „Polska to nie Unia” (Ad Astra). W 1997 roku został przez „Gazetę Polską” uznany Człowiekiem Roku.

W 1996 roku Leszek Czajkowski wydał „Śpiewnik oszołoma”, na którym znalazło się osiemnaście utworów. Rok później ukazał się „Śpiewnik oszołoma, cz.2 – kaseta wyborcza”. Na kolejne wydawnictwo trzeba było czekać do 2004 roku. Wtedy właśnie ukazała „Pieśń kontrrewolucjonisty”. W 2006 roku ukazał się „Śpiewnik oszołoma, cz.3 – nasza wolność”. I na tym – na razie – kończy się dorobek wydawniczy artysty, któremu w nagraniach towarzyszyli zawsze Jakub Mędrzycki (pianino) i Paweł Piekarczyk(gitara).

Leszek Czajkowski pracuje w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go w 2008 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

W Płocku Leszek Czajkowski wystąpi wraz z Pawłem Piekarczykiem w koncercie „Podziemna armia powraca” poświęconym Żołnieerzom Wyklętym, pomordowanym 18 stycznia 1951 roku – Stefanowi Bronarskiemu „Liścia”, Stefana Majewskiego „Szczepana”, Jana Przybylskiego „Onufrego”, Jerzego Wierzbickiego „Dodka” oraz Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. A w niedzielę, 18 stycznia o 18 w kościele „Na Górkach” zostanie odprawiona msza święta w ich intencji.