Powoli ożywia się płocka plaża… A w piątek?

W sumie dzień się kończy, zatem nie będziemy go liczyć. I chyba nawet lepiej, bo byłoby to jeszcze całe trzy dni, a tak pozostały w sumie dwa! I… zacznie się dziać na płockiej plaży, na której już stoi scena, a ekipy pracują w pocie czoła aby na przyjazd festiwalowiczów i artystów wszystko było perfekcyjnie przygotowane. Prawda, że już “słyszycie” w uszach te dźwięki rodem z Jamajki?

No to Kochani za dwa dni spotkamy się aby posłuchać na żywo wykonawców z górnej półki muzyki reggae. A wyobraźnia zostanie zaspokojona tłumem na plaży, kolorowymi strojami uczestników festiwalu i artystami na scenie. Trzeba było czekać cały rok aby znowu móc uczestniczyć w jednej z największych imprez w Polsce, która skupia w jednym miejscu fanów muzyki tego gatunku.

Przypomnijmy. Pomysł stworzenia festiwalu muzyki reggae czyli Regaelandu, powstał w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w Płocku. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku. Teraz przed nami 11. edycja. Wniosek nasuwa się sam…Festiwal się rozwija, a organizatorzy robią wszystko aby pielęgnować swój pomysł. Na reggaelandowych scenach gościły gwiazdy z całego świata. W tym roku nie będzie inaczej.

Dziś opowiemy o bośniackiej grupie DUBIOZA KOLEKTIV, która w lipcu po raz pierwszy wystąpi w naszym mieście. Zespołu będzie można posłuchać podczas pierwszego dnia festiwalu czyli w piątek na scenie głównej Reggaelandu.

Zespół Dubioza Kolektiv powstał w 2003 roku w Bośni i Hercegowinie. Słynie z bardzo żywiołowych koncertów, które zmieniają się w barwne muzyczne spektakle. Prezentująca oryginalne połączenie elementów bałkańskich ze ska, punkiem, reggae, elektroniką i hip-hopem. Grupa powstawała w wyjątkowo trudnych warunkach, w kraju podnoszącym się z moralnej i ekonomicznej stagnacji. W ciągu swojej kariery wydali siedem albumów. Już pierwsza płyta, zatytułowana po prostu „Dubioza Kolektiv”, spotkała się z dużym entuzjazmem jakiego scena bośniacka nie widziała od czasu wybuchu wojny w latach 90.

Większą sławę zdobyli jednak wydaniem kolejnych albumów – „Dubnamite” oraz „Firma Ilegal”, dzięki którym stali się rozpoznawalni na całym Półwyspie Bałkańskim. Drzwi na światową scenę muzyczną otworzyły grupie wydawnictwa „Wild, Wild East” oraz „Apsurdistan”, a ich utwór „Kažu” ma obecnie ponad 12 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

Obecnie Dubioza Kolektiv jest jednym z najpopularniejszych grup muzycznych we Wschodniej Europie. Szczególnie wyraźnie zaznaczyła swoją obecność najnowszym albumem – „Happy Machine”. Utwory z tej płyty nawiązują m.in. do różnych wydarzeń ostatnich dwóch lat, tj. protesty w Turcji („All Equal”), proces twórców The Pirate Bay („Free.mp3”) czy kryzys syryjski. Bośniacki zespół jest bardzo popularny również w Polsce.

Już za dwa dni zespół zagra na płockiej plaży, by dać niezapomniane show na scenie głównej festiwalu Reggaeland. Dodamy jedynie, że jeszcze tylko dziś i jutro możecie kupić karnety na dwa dni za jedyne 60 zł, w piątek będzie już drożej. Możecie je kupić na stronie Ticketpro, w punktach sprzedaży stacjonarnej tj. Empik czy Media Markt. A dokładny wykaz punktów sprzedaży na stronie Ticketpro.pl oraz w Bileterii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

 

Fot. Radosław Malinowski oraz POKiS