– Emisja obligacji spowoduje, że w 2015 roku Płock może być miastem nie tylko dobrze prosperującym i posiadającym w miarę bezpieczny budżet, ale także jednym z niewielu, które potrafiło przewidzieć i zabezpieczyć wolne kwoty na unijne dofinansowania – przekonuje poseł Zgorzelski w liście otwartym do płockich radnych.
Kilka dni temu poseł PSL zainaugurował akcję „Razem zmieniamy Płock”. W trakcie spotkania, starosta Michał Boszko obwieścił zebranym, że Piotr Zgorzelski jest kandydatem ludowców na urząd prezydenta miasta. Mimo iż po spotkaniu poseł zaprzeczał, że to początek kampanii wyborczej, to startu w wyścigu o fotel włodarza miasta nie wykluczył, a nawet przyznał, że bierze pod uwagę taki scenariusz. Po wczorajszej sesji, na której radni odrzucili pomysł wyemitowania obligacji, poseł a zarazem przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, postanowił zabrać głos w tej sprawie, a tym samym wpłynąć na decyzję rajców. Piotr Zgorzelski na swojej stronie internetowej oraz profilu na FB zamieścił list otwarty do płockich radnych, w którym przedstawia swoje stanowisko.
List otwarty posła Piotra Zgorzelskiego do radnych Rady Miasta Płocka prezentujemy w całości.
Z uwagą przysłuchuję się dyskusji płockiego samorządu o emisji obligacji na ponad 86 mln złotych. Kwota wydaje się zawrotna i w zderzeniu z codziennością płocczanina może przerażać perspektywą wieloletniego zadłużenia, ale – nic bardziej mylnego. Kierunek jest słuszny.
Jako przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej uczestniczyłem w wielu spotkaniach, podczas których różne grona eksperckie wspólnie zastanawiały się jak powinny poradzić sobie samorządy z nowymi przepisami, które wejdą w życie już za rok. Mówiąc bardzo skrótowo, do 31 grudnia 2013 r. dług samorządów nie może przekroczyć dwóch wskaźników. Przypadające w danym roku raty kredytów i pożyczek, wykup obligacji wraz z odsetkami oraz koszty gwarancji i poręczeń nie mogą być wyższe niż 15% planowanych w danym roku budżetowym dochodów (art. 169 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych; dalej: ustawa z 30 czerwca 2005 r.). Łączna kwota długu jednostek samorządu terytorialnego (JST) na koniec roku budżetowego nie może być wyższa niż 60% wykonanych dochodów tej jednostki w tym roku (art. 170 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r.).
Wchodzące w życie zmiany powodują, że nie będziemy w stanie jako miasto podźwignąć już istniejącego zadłużenia kredytowego, nie mówiąc o wolnych środkach – niezbędnych do pozyskiwania nowych pieniędzy z unii.
Emisja obligacji dziś, spowoduje, że w 2015 roku Płock może być miastem nie tylko dobrze prosperującym i posiadającym w miarę bezpieczny budżet, ale także jednym z niewielu, które potrafiło przewidzieć i zabezpieczyć wolne kwoty na unijne dofinansowania.
Dziś popieram starania samorządu o możliwość wyemitowania obligacji i apeluję do radnych miejskich jako poseł ziemi płockiej o podjęcie decyzji najlepszej dla miasta, o zaniechanie kłótni często w imię własnego partykularnego interesu.
Jednocześnie chciałbym powołać się na, specjalnie dla mnie przygotowane, opracowanie profesora Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, człowieka, który od lat ściśle współpracuje z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego analizując i badając rozwój samorządów.
Profesor Eugeniusz Sobczak wskazuje na „(…) Jeszcze większe zaniedbania dotyczą przedsiębiorczości, czego wyrazem jest ostatnie miejsce Płocka w rankingu uszeregowanym według liczby podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców (około 99 podmiotów na 1000 mieszkańców w 2012 roku- w Warszawie 200 podmiotów). Problem jest tym bardziej poważny, że wskaźnik przedsiębiorczości w Płocku nie wykazuje się tendencją wzrostową. Powyższe może wskazywać, że samorząd Płocka nie realizował projektów nastawionych na rozwój przedsiębiorczości.”
Jeśli w najbliższych dniach samorząd Płocka nie podejmie decyzji o emisji obligacji, zadłużone i sparaliżowane miasto nie będzie w stanie pomóc swoim mieszkańcom w kreowaniu nowych miejsc pracy ani podejmowaniu jakichkolwiek działań nastawionych na rozwój przedsiębiorczości.
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej
Piotr Zgorzelski