Trzy dni, jedenaście filmów, wstęp bezpłatny. Już jutro, czyli w piątek 15 listopada, rozpoczyna się w Płocku 22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, który poświęcony jest prawom człowieka. Pokazy filmów odbędą się w płockim Kinie za Rogiem.
W miniony wtorek w Kinie za Rogiem gościem był Marek Kubacki – chirurg drzew, dendrolog, społecznik. Okazją do odwiedzin Kina była projekcja filmu „Trwanie” (Polska 2022, reż. Jacek Schmidt), będącej częścią projektu Zielone Opowieści, organizowanej przez stowarzyszenie Zadrzewieni. Gość opowiedział o pielęgnacji starodrzewia, o tym jak patrzeć, aby rozpoznawać niebezpieczeństwa i jak im zapobiegać, a także o dzisiejszym problemie braku elementarnej wiedzy o życiu i zdrowiu roślin. Wtorkowe spotkanie było wprowadzeniem do 22. objazdowej edycji festiwalu WATCH DOCS. W Płocku pokazy w ramach festiwalu od 12 lat organizuje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów.
Piątkowe seanse rozpoczną się o godz. 16 pokazem filmu Mariusza Rusińskiego „Moja siostra” (Polska 2023, 30 min.).
Reżyser filmu towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych. Ujawnia zawierane między członkami rodziny przymierza, punkty zapalne oraz narastające konflikty, które mimo najlepszych chęci pozostaną nierozwiązane. Obserwujemy, jak rodzice uczą się wspierać nastolatkę na jej zasadach, jednocześnie konfrontując się z jej żalem wynikającym z poczucia niezrozumienia i dysproporcji w obdarzaniu dzieci miłością i uwagą. Mimo złości na Zuzię, jej bliscy mają bowiem świadomość, że ten nałóg nie wziął się znikąd.
O godzinie 16:30 zaprezentowany zostanie film Martyny Wojciechowskiej i Hanny Jewsiewickiej pt. „A jeśli jutro wojna się skończy?” (Polska 2023, 60 min.).
Autorki przedstawiają przejmujące historie kobiet, które doświadczyły przemocy podczas wojny w Ukrainie. Dokument o siostrzeństwie w momencie wielkiej próby, o tym, że czasem uścisk znaczy więcej niż setki słów. O sile ukraińskich kobiet dźwigających gigantyczne wojenne brzemię, nawet jeśli nie walczą na pierwszej linii frontu.
Na godz. 18:00 zaplanowano obraz „Plan C. Nie będziesz szła sama” (USA 2022, 99 min.) to film w reżyserii Tracy Droz Tragos przedstawiający działania i motywacje tytułowej grupy aktywistek i lekarek, usiłującej zapewniać dostęp do aborcji w Stanach Zjednoczonych. Od 2020 roku stan za stanem, w 2022 także federalny Sąd Najwyższy, dostęp ten prawnie ogranicza, a kliniki aborcyjne masowo się zamykają. Aktywistki, w ślad za międzynarodowym ruchem działającym w ten sposób od lat, wykorzystują i nagłaśniają metodę farmakologiczną – tabletki aborcyjne. Osoby w niechcianych ciążach dostają tabletki pocztą, a aborcje wykonują samodzielnie w domu, z dala od czyhających prokuratorów i dzwoniących na policję lekarzy. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej.
Pierwszy dzień Festiwalu zakończy się pokazem „Filmu okresowego” (USA 2023, 93 min.) w reżyserii Liny Plioplyte o godzinie 20:00.
Gdy w 1985 roku Courteney Cox w reklamie telewizyjnej tamponów po raz pierwszy użyła słowa „okres”, wydawało się, że świat stoi u progu rewolucji obyczajowej. Jak to możliwe, że dziś, po niemal czterdziestu latach miesiączka to wciąż temat wstydliwy i kontrowersyjny? Wraz z reżyserką przyglądamy się patriarchalnym normom kulturowym, wpajanemu poczuciu wstydu i temu, jak kobiety systemowo pomijane są w liczących się dziedzinach życia – od zdrowia po edukację.
22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie odbędzie się w dniach 15-17 listopada w Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny (uwaga liczba miejsc w kinie jest ograniczona).
Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Współorganizatorem Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.
Program…
Fot. Materiały prasowe organizatora.