Polski znaczek, za który trzeba było zapłacić rosyjskimi kopiejkami [FOTO]

Czy wiecie że, 1 stycznia mija 160 lat wprowadzenia do obiegu pocztowego pierwszego polskiego znaczka w Królestwie Polskim – dowiadujemy się tej ciekawostki z fanpagu Regionalnego Muzeum Poczty w Płocku.

Przez dwa lata przed wprowadzeniem polskiego znaczka pocztowego naklejano na koperty znaczki rosyjskie. Pierwszy polski znaczek wykonany został na wzór znaczków rosyjskich, miał jednak napis w języku polskim brzmiący: „za łót kop. 10” – wyjaśnia Paweł Mieszkowicz – płocczanin, pasjonat, kolekcjoner oraz twórca prywatnego Regionalnego Muzeum Poczty Polskiej w naszym mieście. – Do kasowania znaczków używano tzw. stempli numerowych – dodaje.

Paweł Mieszkowicz przypomina, że Płocki urząd miał nr 253. Miejscownik z datownikiem miały napisy Płock w języku polskim i rosyjskim. Wyjaśnia, że bardzo prawdopodobne jest, iż w dniu wejścia do obiegu polskiego znaczka pocztowego w Królestwie Polskim w Płocku nie było jeszcze polskiego znaczka.

Przypomnijmy. Prywatne Regionalne Muzeum Poczty Polskiej w Płocku mieści się przy ul. Pięknej 4b. Muzeum składa się z trzech działów – poczta, telegraf, telefon. Najważniejszą część stanowi filatelistyczny zbiór historii poczty regionu płockiego. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku: Regionalne Muzeum Poczty w Płocku

Fot. Regionalne Muzeum Poczty w Płocku.