W środę, 6 maja rozpocznie się przebudowa ulicy Kazimierza Wielkiego. Podzielone na cztery etapy prace powinny się zakończyć w listopadzie 2015 roku. Ich koszt szacowany jest na ponad 6,5 miliona złotych.
Do lipca powinny potrwać prace przy pierwszym etapie inwestycji. Rozpocznie się on przy skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego z Jasną, a zakończy na skrzyżowaniu z Dobrzyńską. W czasie robót prowadzonych na tym odcinku planowane jest zamknięcie pełnej szerokości ulicy. Po wprowadzeniu czasowej organizacji ruchu nastąpi frezowanie nawierzchni asfaltowej. Po jego zakończeniu i pracach rozbiórkowych planowana jest przygotowanie infrastruktury podziemnej, a następnie przebudowa ulicy wraz ze zjazdami, chodnikami i ścieżką rowerową.
Drugi etap obejmował będzie odcinek między skrzyżowaniami z Nowowiejskiego i Okrzei. Prace powinny rozpocząć się w końcu czerwca, a zakończyć na początku września. Zakres prac będzie niemal taki sam jak na pierwszym etapie, z wyłączeniem ścieżki rowerowej.
Dwa ostatnie etapy to odcinek od skrzyżowania z Dobrzyńską do skrzyżowania z Nowowiejskiego. Prace rozpoczną się tu w połowie sierpnia, a zakończą w połowie października. Zakres prac pokrywa się z tym, co wykonywane będzie na pierwszym etapie. Na listopad zaplanowane są prace porządkowe i końcowe odbiory.
Zakres przewidywanych robót związanych z podziemną infrastrukturą ulicy Kazimierza Wielkiego jest bardzo duży, dlatego ulica zamknięta będzie na całej szerokości. Przewidywany jest tylko lokalny ruch dla mieszkańców, którzy zapewniony będą mieli dojazd do swoich posesji.
Zgodnie z umową prace mają zostać zakończone do 23 listopada. Całkowity koszt inwestycji to 6,539 miliona. Połowa tej kwoty dofinansowana będzie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój).
Poszczególne etapy przebudowy obejmować będą: roboty rozbiórkowe (frezowanie, krawężniki, obrzeża); budowę nowego kolektora kanalizacji deszczowej wraz z wpustami ulicznymi i przyłączami budynków; remont starego kolektora kanalizacji ogólnospławnej z przeznaczeniem go na kanalizację sanitarną; przebudowę wodociągu wraz z przyłączami; pzebudowę oświetlenia ulicznego; odtworzenie konstrukcji jezdni po ww. robotach (krawężniki, podbudowy, nawierzchnie); budowę ścieżki rowerowej; budowę chodników; oznakowanie poziome i pionowe przebudowanej ulicy; nasadzenie drzew i odtworzeniu zieleni.