Wody Polskie pogłębiają Wisłę w rejonie Płocka. – Lepiej późno niż wcale – skomentował rozpoczęcie prac prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Cieszę się, że rządzący tym krajem zareagowali na moje apele po tym, jak w ubiegłym roku Wody Polskie całkowicie zaniechały wydobywania z rzeki osadów, co przyczyniło się do powstania w lutym poważnego zagrożenia powodziowego – mówi prezydent Płocka.
W tym roku wydobytych zostanie tylko 54 tysiące metrów sześciennych osadów. – To bardzo mało – mówi prezydent Płocka. Dla porównania podaje, że w latach 2011-12, zaraz po zalaniu Świniar, na płockim odcinku rzeki wydobyto dziesięciokrotnie więcej, bo 545 tys. metrów sześciennych refulatu. – Dwa wskazane do pogłębienia miejsca pokazują, że Wody Polskie nie zaczęły prac, które zapobiegną ewentualnym powodziom, a jedynie zrobią koryto akcji ratowniczej dla lodołamaczy – obawia się włodarz miasta.
17 sierpnia podpisano umowę na pogłębianie Wisły w Płocku w dwóch lokalizacjach: przy bramie przeciwpowodziowej i w okolicy Maszewa. – Prace utrzymaniowe mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ułatwić spływ lodu oraz przeciwdziałać powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych – przedstawiają swoje stanowisko Wody Polskie. I potwierdzają, że dzięki przeprowadzonym robotom usunięte zostanie łącznie 54.000 m³ urobku.
– Prace pogłębiarskie są konieczne do wykonania, ponieważ obecnie w okresie zimowym z uwagi na małe głębokości Wisły w Płocku utrudnione jest prowadzenie akcji lodołamania oraz spław lodu, co w konsekwencji grozi tworzeniem się zatorów lodowych stanowiących realne zagrożenie powodziowe – tłumaczą Wody Polskie. Planowane prace mają udrożnić koryto Wisły, a co za tym idzie – poprawić bezpieczeństwa przeciwpowodziowe. Udrożnienie rzeki na dwóch odcinkach, czyli bramie przeciwpowodziowej w Płocku oraz w okolicach Maszewa będzie realizowane do 30 września 2021 roku. – Wartość prac wynosi 1 345 000 zł – podaje przedsiębiorstwo.
W kolejnych miesiącach prace pogłębiarskie będą kontynuowane w innych lokalizacjach: Rakowo, Wychódźc, Kępa Polska, Dobrzyków, Gmury, Radziwie, Rokicie.
Fot. Wody Polskie.