Kolejne spotkanie z cyklu „Laboratorium idei” poświęcone zostanie tym razem problemom ludzkiej płciowości. Kto chce wiedzieć, czy stanowisko Kościoła w tej sprawie jest do pogodzenia z odkryciami współczesnej nauki, powinien koniecznie pojawić się w Domu Darmstadt w piątek, 21 listopada o 18.30.
Małe dziecko bez większych problemów potrafi powiedzieć, czym chłopcy różnią się od dziewczynek. Tymczasem coraz częściej słychać, że to, co wydawało nam się oczywiste, wcale takim nie jest. Uczestnicy spotkania będą się starali odpowiedzieć na pytania fundamentalne dla ludzkiej płciowości:
Czy poczucie tożsamości płciowej to coś wrodzonego, czy nabytego na drodze socjalizacji? Czy można kogoś wychować na dziewczynkę lub chłopca? Czy można zmienić poprzez wychowanie lub terapię wewnętrzne poczucie bycia mężczyzną lub kobietą? Czy możliwe, by w wyniku jakiejś biologicznej aberracji, ktoś trafił do „niewłaściwego” ciała? Czy da się to przekształcić? Co powie nam tu filozofia i religia? Czy stanowisko Kościoła w tej sprawie jest do pogodzenia z odkryciami współczesnej nauki?
Gośćmi specjalnymi, zaproszonymi do udziału w dyskusji, są: Justyna Melonowska – doktor filozofii i psycholog, autorka rozprawy doktorskiej poświęconej antropologii płci w myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II, publikująca m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Więzi”; Andrzej Kochański – prof. dr hab. n. med., polski lekarz genetyk, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, profesor zwyczajny w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Paulina Bednarz-Łuczewska – socjolog, doktorant na Humboldt Universitat w Berlinie, asystent w katedrze zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego.
„Laboratorium idei” to cykl poświęcony nurtom filozoficzno-religijnym, popularnym ideom, kontrowersjom światopoglądowym. Uczestnicy spotkań odkrywają koncepcje obecne w kulturze, życiu społeczno-politycznym, filozofii nauki, sztuce i literaturze. Piątkowe spotkanie odbędzie się w Domu Darmstadt o 18.30.