Płockie ZOO ma nowych lokatorów. To leniwce [FOTO]

Sprawa podróży nowych zwierzaków do płockiego ZOO była owiana tajemnicą, ale wreszcie wszystko się wyjaśniło. Po przejechaniu prawie 2,5 tysiąca kilometrów z ogrodów zoologicznych w duńskim Odense oraz niemieckim Halle w Płocku zamieszkała para leniwców dwupalczastych!

Od poniedziałku, 20 marca, tuż po przekroczeniu progu pawilonu Herpetarium na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić płockie ZOO, czekać będzie para leniwców dwpalczastych. Roczny samiec do Płocka przyjechał z Danii, a dwuletnia samica prosto z Niemiec. Na razie oboje nie są zbyt ruchliwi, ale… ten gatunek po prostu tak ma.

Leniwce prowadzą – głównie nocne – życie na zwolnionych obrotach. Najdłużej… śpią, bo aż 22 godziny na dobę. Cały czas funkcjonują wisząc na drzewach i poruszając się głową w dół. Na ziemię schodzą raz na 7-8 dni. Zazwyczaj po to, aby znaleźć nowe drzewo do wdrapania. Żywią się przede wszystkim liśćmi, owocami i pędami.

Gatunek, który można już podziwiać w Płocku, znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Ginących IUCN.

KONKURS!
Jak można się domyślić para płockich leniwców nie ma jeszcze imion. I właśnie dlatego ZOO zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Nie trzeba się jednak spieszyć, ponieważ propozycje imion można wysyłać pod adres e-mail: konkurs@zoo.plock.pl do końca marca. Na zwycięzców czekają “leniwe” nagrody rzeczowe w postaci koców piknikowych do leniuchowania i zoologicznych zegarów – odmierzających czas w zwolnionym tempie.

Fot. Mateusz Lenkiewicz