Płockie szkoły średnie kuszą ósmoklasistów. Co proponuje popularny “Elektryk”? Będą też ‘dni otwarte’

Już niebawem ósmoklasiści staną przed trudnym wyborem dalszego kształcenia, który być może zdecyduje o ich przyszłym życiu. Płockie placówki prezentują swoje oferty, organizując m.in. “Dni otwarte”. Jakimi kierunkami kusi przyszłych uczniów Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku, czyli popularny “Elektryk”? Na liście znajdujemy m.in. technika mechanika, technika informatyka, elektromechanika pojazdów samochodowych czy technika elektryka – to zaledwie kilka zawodów, których uczniowie mogą nauczyć się akurat w tej szkole. 

– Biorąc pod uwagę kumulację roczników w obecnych klasach VIII odpowiednio zaprezentowana oferta pozwoli przyszłym uczniom szkół średnich prawidłowo wybrać odpowiedni dla siebie kierunek kształcenia – uważa Krzysztof Podraska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku.

Krzysztof Podraska przypomina, że szkoła, której jest dyrektorem, ma swój początek w latach 30. XX wieku. – Naszym celem jest przede wszystkim dbanie o wszechstronny rozwój intelektualny uczniów i kształcenie ich kompetencji zawodowych oraz społecznych, niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Uczniowie mają możliwość zdobycia wiedzy i kwalifikacji, ale także rozwoju młodzieńczych pasji oraz zainteresowań – uczestniczą w konkursach tematycznych, zawodach sportowych, kołach zainteresowań, organizacjach młodzieżowych – wymienia. I podkreśla, że uczniowie szkoły są przygotowywani przez nauczycieli i pedagogów do kontynuowania nauki na uczelniach wyższych, podjęcia pracy lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej–Curie to szkoła, która nie tylko kultywuje tradycje, ale również idąc z duchem czasu i dokonując koniecznych transformacji, zawsze odnajduje się na rynku i pozostaje w czołówce szkół technicznych najchętniej wybieranych przez młodzież – tłumaczy Podraska. – Jako szkoła o profilu technicznym współpracujemy z wieloma firmami z terenu miasta Płocka oraz miejscowości ościennych.

– Głównymi aspektami współpracy jest udział młodzieży szkolnej w praktykach zawodowych oraz stażach, które otwierają drogę do zatrudnienia – zaznacza dyrektor placówki. – Zmiany gospodarcze oraz zmiany na rynku pracy sprawiają, że „Elektryk” wychodzi tym zmianom naprzeciw. Uruchomiony w ostatnich latach kierunek kształcenia Technik programista był odpowiedzią na oczekiwania rynku IT – wyjaśnia. Podraska dodaje, że w obecnym roku szkolnym zostały podjęte starania o otwarcie kolejnych kierunków kształcenia takich jak technik automatyk oraz automatyk.

Przekraczając progi szkoły od razu czuje się… powiew techniki. Otóż, na szkolnych korytarzach stoją gabloty, w których prezentowane są osiągniecia w motoryzacji i rozwiązania techniczne. – Bardzo duża ilość pomocy technicznych w postaci silników samochodowych, silników elektrycznych, części komputerowych, schematów to tylko część zasobów technicznych jakimi dysponuje szkoła – wylicza dyrektor szkoły. – Zbudowanie samochodu elektrycznego, czołowe miejsce w City Coders – Hackaton Płock, uzyskanie tytułu „Zawodowiec roku 2022” to tylko namiastka sukcesów uczniów oraz kadry pedagogicznej – Podraska nie ukrywa sukcesów szkoły. – Obecnie trwają prace – uczniów i nauczycieli – przy budowie elektrycznego motocykla, trackera fotowoltaicznego, autonomicznej instalacji fotowoltaicznej, aplikacji na Smartfon, która pozwoli planować zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym – zdradza.

Już niebawem to wszystko potencjalni uczniowie i ich rodzice będą mogli zobaczyć podczas “Dni otwartych”, które odbędą się w piątek, 21 kwietnia, od godz. 13:00. A już dziś proponujemy zapoznać się z kierunkami kształcenia proponowanymi przez płockiego “Elektryka”. Może decyzja będzie łatwiejsza…

Dalsza część artykułu pod grafiką

W roku szkolnym 2023/2024 Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie prowadzi nabór na następujące kierunki:

Technikum nr 2 im. Marii Skłodowskiej Curie

Technik elektryk
Technik elektryk to przede wszystkim profesjonalista o wysokiej pozycji rynkowej. Może być nie tylko technikiem, ale również może w przyszłości zostać inżynierem, naukowcem lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Zawód technik elektryk to zawód przyszłości, dający wiele wyzwań i możliwości samorealizacji. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatne szkolenie SEP.

Technik mechanik
Technik mechanik jest zawodem o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż. Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej jest zawodem uniwersalnym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.

Technik teleinformatyk
Technik teleinformatyk jest specjalistą o interdyscyplinarnych kwalifikacjach zawodowych łączących umiejętności informatyka, elektronika i technika telekomunikacji. Przede wszystkim buduje sieci teleinformatyczne, obsługuje urządzenia sieciowe i nadzoruje ich pracę. Technicy teleinformatycy znajdują zatrudnienie w firmach korzystających z elektronicznej informacji, świadczących usługi w zakresie telekomunikacji i teleinformatyki, projektujących i wdrażających nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, także w firmach montujących, sprzedających i serwisujących urządzenia komputerowe i sieciowe. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatne szkolenie CISCO.

Technik informatyk
Informatyk zajmuje się nowymi technologiami. Do najważniejszych zadań informatyka należy: tworzenie oprogramowania i posługiwanie się specjalistycznym językiem służącym temu, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemami komputerowymi, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatne szkolenie CISCO.

Technik pojazdów samochodowych
To kierunek związany z obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Zaletą kierunku są dostosowane treści nauczania do wymogów współczesnej techniki samochodowej. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny, naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatny kurs prawa jazdy kat. B. 

Technik programista
Technik Programista to osoba, która dzięki odwadze w podejściu do komputerów i nauk ścisłych oraz znajomości języków programowania potrafi sprawić, aby komputery działały zgodnie z jego wolą. Technik  Programista jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy (i najlepiej opłacanych). W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatne szkolenie CISCO.

Technik automatyk
Technik automatyk jest nowoczesnym i atrakcyjnym zawodem. Automatyka to dziedzina techniki i nauki, obecna w każdym aspekcie naszego życia. Znajduje zastosowanie w naszych domach, biurach, występuje we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. To dzięki niej mamy inteligentne domy, roboty, linie produkcyjne itp. Automatyk jest osobą, której przedmiotem zainteresowania są maszyny, a dokładnie — ich układy sterowania, za pomocą których są one wprawiane w ruch i samoczynnie wykonują szereg operacji. Technik automatyk może pracować w różnych gałęziach przemysłu, motoryzacyjnym, elektromaszynowym, lotniczym, włókienniczym, spożywczym, w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym, w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń i instalacji automatyki, w specjalistycznych punktach sprzedaży urządzeń automatyki elektrycznej, pneumatycznej i hydraulicznej.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2

Elektromechanik pojazdów samochodowych
Elektromechanik pojazdów samochodowych to osoba, która posiada podstawowe wiadomości z budowy i obsługi pojazdów, ale także wiadomości i umiejętności w zakresie diagnostyki i naprawy elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych, na bieżąco aktualizuje swoje wiadomości i zdobywa nowe umiejętności. Elektromechanik pojazdów samochodowych pracuje najczęściej indywidualnie, chociaż podczas wykonywania niektórych zadań kontaktować się może z współpracownikami czy przełożonymi. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatny kurs prawa jazdy kat. B.

Mechanik pojazdów samochodowych
Mechanikiem samochodowym nazywamy specjalistę zajmującego się naprawą aut, ale nie tylko. Może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, ale także stopień zużycia podzespołów i układów. Konserwuje, wykonuje obsługę techniczną i naprawia silniki oraz zespoły i układy mechaniczne w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, motocyklach i innych pojazdach silnikowych, z użyciem urządzeń diagnostycznych oraz narzędzi ślusarskich i monterskich. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatny kurs prawa jazdy kat. B.

Elektryk
Zawód elektryk jest zawodem atrakcyjnym i poszukiwanym na rynku pracy, ponieważ nie istnieją dziedziny, w których nie potrzebna byłaby energia elektryczna. Zawód elektryka, to zawód przyszłości, dający wiele wyzwań i możliwości samorealizacji. Nasza szkoła ma długie tradycje w kształceniu w zawodach elektrycznych. W ramach tego kierunku szkoła oferuje bezpłatne szkolenie SEP.

Automatyk
Automatyk jest nowoczesnym i atrakcyjnym zawodem. Automatyka to dziedzina techniki i nauki, obecna w każdym aspekcie naszego życia. Znajduje zastosowanie w naszych domach, biurach, występuje we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej. Automatyka zajmuje się zagadnieniami sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności. Automatyk będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: montowania układów automatyki przemysłowej, uruchamiania układów automatyki przemysłowej, obsługi układów automatyki przemysłowej.

Fot. Archiwum Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku.