Z daleka było słychać gwar i śmiech dzieci. Ogródek Jordanowski tętnił życiem i od bramy zachęcał do wejścia na swój teren kolorowymi balonami. Każdy miał tam jakieś wesołe zajęcie. Jedni rysowali na ogromnych kartkach, jeszcze inni bawili się z psami, następni tańczyli. Największym powodzeniem jednak cieszyła się zabawa, polegająca na mieszaniu farby z wodą i mąką ziemniaczaną.
Mowa o Pikniku Rodzinnym, przebiegającym pod hasłem „Razem na rzecz dziecka”, który odbył się w niedzielę, 21 sierpnia, w Ogródku Jordanowskim. Spotkanie zorganizowało Przedszkole Terapeutyczne Słoneczna Kraina z Płocka. – W naszych placówkach wykorzystujemy różne metody terapii dla dzieci i dziś chcemy pokazać je rodzicom i opiekunom – tłumaczyła nam Lucyna Legierska, psychoterapeuta, logopeda, surdopedagog, która przyjechała do naszego miasta aż z Koniakowa. – Staramy się uczyć dzieci za pomocą prostych rzeczy, których mnóstwo jest w przyrodzie czyli piasek, muszelki, patyki, kamyki ale także stosujemy dogoterapię, hipoterapię oraz pracę specjalistów w zakresie nabywania kompetencji dzieci, które oprócz progresu w rozwoju wnoszą także w życie dzieci bardzo dużo radości – dodawała.
I faktycznie, przy dwóch psach, które uczestniczyły w zabawie, kolejka chętnych do zabawy nie kończyła. Od zupełnych maluchów, aż po dzieci starsze – wszyscy chociaż przez chwilę chciały pogłaskać zwierzaka – podać mu piłkę czy przynieść na łyżeczce, poprzez składany tunel, coś do jedzenia. Zabawy było co niemiara. Ale nie tylko psy przyciągały dzieci do zabawy. Pod jednym z namiotów stały miski, w których była woda, mąka ziemniaczana i farby – wymieszane razem dawały… kolorowe błoto. To miejsce było także oblegane. – Metoda ta służy rozluźnienia paluszków, relaksacji oraz przygotowaniu do trudnych i żmudnych zadań edukacyjnych – mówiła nam młoda dziewczyna, która inicjowała zabawę.
Zabawy, które w niedzielne popołudnie zorganizowało przedszkole terapeutyczne, były na tyle interesujące, że nawet deszcz nie zaszkodził. Pomimo tego, że zaczęło padać uczestnicy pikniku nie rozchodzili się. Rodzice czy dziadkowie stali pod drzewami, a dzieciakom padający deszcz w niczym nie przeszkadzał. Zabawa trwała nadal. – Bardzo nam się podoba piknik i jego organizacja. Różne zabawy zaproponowane przez organizatorów spowodowały, że nasza Olusia nie chce wracać do domu – śmiała się pani Monika, mama dwóch dziewczynek. – Izuni najbardziej podobają się psiaki, a Olusia nie chciała odejść od farb i malunków – wtórował tata dziewczynek. Warto dodać, że to co dzieci namalowały od razu było eksponowane na specjalnej wystawie.
Do nowo powstałego punktu przedszkolnego w Płocku, uczęszczać mogą dzieci na podstawie orzeczenia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność ruchową, w tym afazję, słabe słyszenie – niedosłuch, słabe widzenie – niedowidzenie, autyzm w tym Zespół Aspergera, upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim, upośledzenie umysłowe w stopni umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawności sprzężone. Metody terapii, które proponuje placówka to między innymi: bazalna, dobrego startu, muzykoterapia, arteterapia, dogoterapia, masaż Shantali, logopedyczna, pedagogiczna, psychologiczna czy terapia Si. Oczywiście wszystkie zajęcia prowadzone są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę. W jednej grupie uczy się najwyżej ośmioro dzieci.
Przedszkole w swoich metodach terapii przyjmuje formy oddziaływań indywidualnych lub grupowych nastawionych na niwelowanie trudności emocjonalnych czy nabywanie przez dziecko kompetencji radzenia sobie z sytuacją trudną. Ale także reagowania adekwatnego do akceptowanych wzorców zachowań.
Przedszkole Terapeutyczne Słoneczna Kraina powstało w Płocku przy ulicy Gościniec 48. Dyrekcja placówki zaprasza rodziców i opiekunów dzieci na darmowe konsultacje. Więcej informacji na temat przedszkola znajdziecie na tej stronie internetowej, a także na Facebooku.
Fot. Lena Rowicka