Dla melomanów nie ma muzyki klasycznej gorszej ani lepszej, tak jak w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej nie ma koncertów bardziej i mniej ważnych. Z pewnością są jednak takie, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem publiczności. Inauguracja sezonu artystycznego bezsprzecznie zalicza się do tej grupy.
Zgodnie z kilkuletnim już zwyczajem – pierwsze dźwięki 41. Sezonu Artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej należeć będą do klasyki. Już w piątek, 15 września, o godz. 19 dla melomanów zabrzmi Uwertura – Fantazja ,,Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego. Specjalnym gościem uroczystego koncertu inauguracyjnego będzie rosyjski pianista Andrei Korobeinikov, laureat wielu prestiżowych nagród na arenie międzynarodowej. W opinii wielu krytyków jest jednym z najbardziej fascynujących pianistów. Artysta wykona Koncert fortepianowy fis – moll op. 20 Aleksandra Skriabina – jedno z najważniejszych dzieł tego kompozytora. Zabrzmi również popularna VIII Symfonia G – dur Antoniego Dvoraka w wykonaniu płockich muzyków pod batutą Vladimira Kiradjieva.
29 września na niezwykłą ucztę duchową, przy dźwiękach włoskiej muzyki, zapraszają państwa gwiazdy polskich scen operowych i operetkowych, gwarantując dobrą zabawę oraz chwile prawdziwych uniesień i wzruszeń. Podczas koncertu w stylu włoskim ,,O sole mio” usłyszeć będzie można najpopularniejsze i ponadczasowe arie, duety oraz włoskie pieśni z kanonu muzyki operowej i operetkowej, a także pełne południowego temperamentu piosenki neapolitańskie, na które publiczność zawsze z niecierpliwością oczekuje. Piękne głosy i gra aktorska oraz wspaniała oprawa kostiumowa, stworzą charakter „show”, łącząc w sobie dwa pozornie odległe bieguny muzyczne – klasykę i rozrywkę.
Bardzo ciekawie zapowiada się koncert przy ulicy Kolegialnej, który odbędzie się 27 października projekt upamiętniający Tadeusza Nalepę – z okazji 10. rocznicy śmierci artysty, i Mirę Kubasińską, liderów grupy Breakout, pionierów rzeszowskiej sceny bluesowej. Po raz pierwszy w historii utwory legendarnego Breakoutu zabrzmią symfonicznie. Na estradzie wystąpi między innymi syn Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej – Piotr Nalepa, natomiast na podium dyrygenckim stanie Wiesław Pieregorólka. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane kultowe utwory zespołu Breakout, w niezwykłych, symfonicznych aranżacjach, skomponowanych specjalnie na tę okazję przez Michała Jurkiewicza dla zespołu koncertowego oraz orkiestry. Usłyszeć będzie można m.in. takie przeboje jak: „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Pomaluj moje sny”, „Co stało się kwiatom”, „Gdybyś kochał hej!”.
Polska muzyka filmowa w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego to propozycja na 11 listopada. Na program koncertu składają się kompozycje Krzesimira Dębskiego – pieśni i piosenki wśród nich znane przeboje, jak „Dumka na dwa serca”, a także piosenki z filmów i seriali, które wykona Anna Jurksztowicz.
24 listopada koncert, pt: „Wielcy romantycy”. Wystąpi skrzypaczka Klara Gronet, laureatka wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W programie G. Rossini – Uwertura „La Cenerentola” , K. Lipiński – Wariacje na temat opery Gioacchino Rossiniego „La Cenerentola” op. 11 oraz F. Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a – moll op. 56 „Szkocka”. Orkiestrę poprowadzi Paweł Przytocki, który wielokrotnie występował z Płocką Orkiestrą symfoniczną.
Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się 15 grudnia, to wydarzenie dla płocczan jest niesamowitym wprowadzeniem w najpiękniejszy czas dla nas katolików, jakim jest Boże Narodzenie. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wykonają soliści Teatru Roma: Edyta Krzemień i Damian Aleksander wraz z Płocką Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Tomasza Filipczaka.
Na wszystkie koncerty od września do grudnia 2017 dostępne są karnety, które gwarantują stałe miejsce na widowni a także niższą cenę w stosunku do pojedynczych biletów. Sprzedaż karnetów rozpoczyna się od 4 września w kasie biletowej POS. Ilość karnetów ograniczona. Więcej informacji na stronie www.orkiestraplock.pl.