Płock uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego

wieczor_powstanczy_31_lipca

W Warszawie rozpoczęły się już obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czwartek i piątek dołączy do nich również nasze miasto.

W czwartek, 31 lipca na płockich ulicach pojawią się ludzie, którzy malować będą doskonale każdemu znany symbol Polski Walczącej. Będą też rozdawać ulotki z zaproszeniami do udziału w piątkowych uroczystościach.
Również w czwartek Muzeum Mazowieckie zaprosi o 18.00 na program „1944 – Na szańcach Warszawy”. Po koncercie chóru Vox Maiorum Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowane zostaną zapisane na filmowej taśmie wspomnienia płocczan, którzy uczestniczyli w powstaniu. Niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych w Muzeum Mazowieckim będzie projekcja trójwymiarowej animacji „Miasto ruin” użyczonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczór w muzeum zakończy się wspólnym śpiewaniem pieśni powstańczych.
W piątek, 1 sierpnia o 12.00 rozpocznie się trzygodzinna gra miejska „Harcerki i harcerze w Powstaniu Warszawskim”. O 16.00 na Płycie Nieznanego Żołnierza pojawi się powstańcza barykada. W planach jest pokaz mundurów i broni rekonstrukcyjnej z okresu II wojny światowej. A o 17.00 (godzina „W”) rozpocznie się uroczysty apel harcerski upamiętniający bohaterów sierpnia 1944.
O 16.30 na Starym Rynku otwarta zostanie plenerowa wystawa „Płocczanie w Powstaniu Warszawskim”. Jej przygotowaniem zajęło się Stowarzyszenie im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.
Na 17.30 w Novym Kinie Przedwiośnie zaplanowana została projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, którego pomysłodawcą jest Jan Komosa.