Płock na progu kolejnej, ogromnej inwestycji. Co powstanie?

Kolejny, ogromny projekt będzie realizowany w naszym mieście. Tym razem gruntowną przebudowę przejdzie aleja Kilińskiego, powstanie nowy wiadukt przy zoo, przybędzie spory parking, a także przyjadą do Płocka kolejne autobusy hybrydowe. Koszt inwestycji to 48,6 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniesie 41,2 mln zł. Realizacja projektu ruszy wiosną 2019 roku.

Umowę w tej sprawie podpisał marszałek Adam Struzik oraz prezydent Andrzej Nowakowski. – Jak przyjeżdża do nas marszałek Mazowsza to znak, że przywozi dobre wiadomości – mówił żartobliwie prezydent Płocka podczas piątkowej konferencji prasowej.

– Program mobilności miejskiej wpisuje się w strategię rozwoju województwa mazowieckiego, związaną z tzw. niską emisją – tłumaczył z kolei marszałek Adam Struzik, któremu na konferencji towarzyszył także wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk. – Gratuluję prezydentowi i jego służbom, bo projekt jest przygotowany bardzo dobrze – dodawał marszałek. Zapewniał, że Mazowsze osiągnęło już wszystkie wymagane przez UE wskaźniki wykorzystania środków unijnych w perspektywie 2014-20.

– Dobra współpraca między gminami i samorządem województwa mówi właśnie, że informacje płynące z ministerstwa inwestycji i rozwoju o niewykorzystaniu środków unijnych są nieprawdziwe – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Właśnie chęć wykorzystania we wskazanym czasie unijnej dotacji spowodowała, że teraz – a nie po oddaniu całej obwodnicy, czyli trasy Podolszyce-Orlen – przebudowaliśmy ulicę Łukasiewicza – dodawał Andrzej Nowakowski.

Projekt, który uzyskał wsparcie z UE nosi nazwę: „Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Miasta Płocka”. Co będzie wykonane w ramach przedsięwzięcia?
– gruntownie przebudowa zostanie aleja Kilińskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, chodników, drogi rowerowej, z instalacją nowoczesnego, oszczędnego oświetlenia, a także wraz z przebudową skrzyżowań alei na całej długości;
– powstanie nowy wiaduktu nad torami, prowadzący do ogrodu zoologicznego. Dotychczasowy – ze względu na stan techniczny – zostanie rozebrany. Nowy ma powstać na wysokości parkingu dla autobusów;
– pobudowany zostanie też parking w sąsiedztwie zoo w systemie „parkuj i jedź” na 123 miejsca parkingowe, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych i 6 dla autobusów;
– kupionych będzie osiem nowoczesnych, niskopodłogowych, nisko emisyjnych autobusów (czterech hybrydowych oraz czterech z napędem diesla, spełniającym normę Euro 6).

Prezydent Andrzej Nowakowski poinformował, że w tym roku jeszcze chce ogłosić przetarg na wybór wykonawcy al. Kilińskiego. Skarbnik miasta Wojciech Ostrowski dodawał, że kontrakt zostanie podpisany zimą. Wszystkie prace związane z programem powinny zakończyć się do połowy 2020 roku.

Polecamy: Program mobilności miejskiej, czyli inwestycja za ponad 92 mln zł [FOTO]

Fot. UMP.