To już siódma edycja festiwalu, który umożliwia osobom niewidomym czynny udział w życiu kulturalnym. Jak zwykle w programie są znakomite filmy polskie i zagraniczne oraz spektakle z audiodeskrypcją, koncerty i spotkania z twórcami. Warto odnotować też to, że odbywający się płocki festiwal otrzymał prestiżową Nagrodę Obywatelską Parlamentu Europejskiego.
– Dzięki działaniu Stowarzyszenia De Facto nasze miasto jest pionierem w udostępnianiu kultury i sztuki dla osób niewidomych i słabowidzących. Ten festiwal wpisuje się w wizję Płocka, jako miasta nowoczesnego, z szeroką ofertą kulturalną i stwarzającego wszystkim ludziom możliwość korzystania z propozycji placówek kultury i sztuki. Gratuluję państwu nagrody, która jest wyrazem uznania dla tak cennej inicjatywy – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie „De Facto” jest jedną z 50 organizacji i osób wyróżnionych w 2017 roku Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego. Ma ona wymiar symboliczny i przyznawana jest za działania promujące wartości europejskie. Każdy poseł Parlamentu Europejskiego ma prawo nominować jednego kandydata do nagrody. Stowarzyszenie „De Facto” zostało zgłoszone przez europosłankę Julię Piterę.
– Jesteśmy bardzo dumni za dostrzeżenie i docenienie przez Europę właśnie Stowarzyszenia „De Facto” za szerzenie wartości zapisanych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, szczególnie za zapewnianie osobom niepełnosprawnym należnego miejsca w społeczeństwie – powiedział Jerzy Myszak, wiceprzewodniczący De Facto.
Stowarzyszenie prowadzi różnorodne przedsięwzięcia skierowane do osób niewidomych i słabowidzących, a jednym z nich jest Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Jego siódma edycja potrwa od 23 do 30 września.
– Festiwal umożliwia stu osobom niewidomym osobisty kontakt z dziełami sztuki i ich twórcami, ale uświadamia też twórcom filmu, że niewidomi także są odbiorcami sztuk audiowizualnych – podkreśla Renata Nych, szefowa Stowarzyszenia.
W festiwalu biorą udział osoby niewidome, słabo widzące oraz widzące. – Dzięki imprezom i wspólnemu odbiorowi sztuki, możliwe staje się twórcze eliminowanie istniejących barier oraz usuwanie niepewności i lęków towarzyszących kontaktom widzących z niewidzącymi, czyli osobami, które mają różne postrzeganie świata – dopowiada szefowa De Facto.
* * *
W tej edycji imprezy zostaną pokazane:
– filmy polskie: „Zjednoczone stany miłości”, reż. T. Wasilewski, „Wołyń”, reż. W. Smarzowski, „Ostatnia rodzina”, reż. A. P. Matuszyński „Powidoki”, reż. A. Wajda, „Jestem mordercą”, reż. M. Pieprzyca, Film „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, reż. P. Łoziński, „Ja i mój Tata”, reż. A. Pietrzak.
– filmy zagraniczne: „Ja, Daniel Blake“ reż. K. Loach, „Toni Erdmann” reż. M. Ade, „Klient”, reż. A. Farhadi, „Przełęcz ocalonych“, reż. M. Gibson, „Egzamin“, reż. C. Mungiu, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie“, reż. P. Genovese, „Zagubieni“ reż. P. Zelenka, „Milczenie“, reż. M. Scorsese.
Pokazy prowadzić będą znani krytycy: Artur Zaborski, Anita Piotrowska, Maciej Gil, Łukasz Maciejewski, Piotr Pławuszewski. Odbędą się spotkania: z aktorami – Agnieszką Żulewską, Jackiem Braciakiem, Agatą Kuleszą, z producentką filmową Anetą Hickinbotham, z autorem książki „Mock. Ludzkie zoo” Markiem Krajewskim. Z koncertami wystąpią: Dorota Osińska i Megitza TRIO.
Spektakle teatralne: monodram „16 róż” Katarzyny Anzorge; „Berek, czyli upiór w moherze” autorstwa Marcina Szczygielskiego; „Kto nie ma nie płaci”, autor Dario Fo, reż. Mariusz Pogonowski w wykonaniu Grupy Teatralnej Osób Niewidomych Poligon BLACK.
W czasie festiwalu zaprezentuje się płocka grupa twórców i lektorów audiodeskrypcji, rekrutująca się w znakomitej większości spośród aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku: Julia Chętkowska, Hanna Chojnacka, Sylwia Krawiec, Szymon Cempura, Mariusz Pogonowski i Szymon Kołodziejczyk.
Szczegółowy program oraz szczegóły i ciekawostki dotyczących festiwalu znajdują się także na Facebooku.
Źródło: UMP – Alina Boczkowska
Fot. UMP