Elektroniczne tłumacze głosowe, czyli translatory mają być wsparciem dla płockich służb mundurowych i pomóc w kontakcie z zagranicznymi pracownikami zatrudnionymi przy budowie Olefin III na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen. Urządzenia przekazano dziś w Miejskiej Komendzie Policji w Płocku podczas inauguracji kampanii profilaktycznej dotyczącej przeciwdziałania mowie nienawiści.
Koncern wyjaśnia, że przy budowie Olefin III, obok Polaków, będą pracowali także obywatele Korei, Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji oraz Turkmenistanu. – W związku z inwestycją, już teraz na terenie Płocka zatrudnionych jest około 1000 osób różnych narodowości. Wraz z intensyfikacją prac, wykonawca, którym jest międzynarodowe konsorcjum Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas, zakłada zwiększenie zatrudnienia zagranicznych pracowników – zapowiada PKN Orlen.
Z przekazanej przez spółkę informacji wynika, że przy budowie na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku będzie pracowało około 10 tys. osób – w tym około 6 tys. obcokrajowców.
Elektroniczne urządzenia tłumaczące otrzymała płocka Policja, Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Straż Miejska w Płocku oraz Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen. W sumie do służb mundurowych trafi ponad 160 sztuk translatorów, które będą wykorzystywane w czasie interwencji z obcokrajowcami. Urządzenia mają możliwość tłumaczenia głosowego i tekstowego w 70 językach. – W translatory zostanie wyposażone również miasteczko, w którym będą mieszkali zagraniczni pracownicy – zapowiada koncern.
Szacunek nie ma koloru…
W płockiej KMP zainaugurowano dziś kampanię profilaktyczną dotyczącą przeciwdziałania mowie nienawiści pn. „Szacunek nie ma koloru”. Zaprezentowano plakaty oraz zakładki do książek, które w najbliższym czasie mają trafić do uczniów szkół średnich i wyższych z terenu Płocka i powiatu płockiego.
Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu.