PKN Orlen otworzył ważną inwestycję. Centrum Badawczo – Rozwojowe powstało przy ul. Łukasiewicza w Płocku [FOTO]

Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku to jedna z najważniejszych inwestycji dla przyszłości koncernu – twierdzi PKN Orlen. Dla spółki to ważny krok na drodze do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań. Przy opracowaniu innowacyjnych projektów wykorzystany zostanie w pełni potencjał polskiej nauki – podkreśla spółka. Koszt inwestycji to 184 mln zł.

– Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie motorem rozwoju i innowacyjności dla całej Grupy Orlen, również spółek, które przejmujemy – mówił podczas otwarcia CBR, Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju. Dlatego, zgodnie ze strategią ORLEN2030, na inwestycje w tym obszarze w ciągu 10 lat wydamy co najmniej 3 mld zł. Obejmą one nową mobilność, wodór, recykling, badania i rozwój oraz cyfryzację – wymieniał. – Traktujemy te środki jako inwestycję w przyszłość. W pełni zamierzamy przy tym wykorzystać potencjał Centrum Badawczo-Rozwojowego, które wybudowaliśmy w niecałe 2 lata – podkreślił.

Obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Najważniejszą częścią kompleksu, które powstało w Płocku jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m kw. – Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji. Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu. W przyszłym roku będą to instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji – wlicza koncern.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie także funkcjonować jako nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN ORLEN a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami – podkreślają w PKN Orlen. Według spółki nowo powstałe Centrum stanowi szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskają solidną, innowacyjną bazę do rozwoju swoich projektów. PKN Orlen już teraz współpracuje z uczelniami technicznymi w Polsce, które działają w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Centrum Badawczo – Rozwojowe działa przy ul. Ignacego Łukasiewicza w Płocku.

Fot. Dziennik Płocki.