Piknik Europejski w Płocku zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Mnóstwo imprez, na które warto się wybrać

W tym roku minęło 20 lat odkąd Polacy zdecydowali, że chcą być częścią Unii Europejskiej. Z okazji tak ważnej rocznicy w Płocku odbędzie się mnóstwo imprez, w tym doskonale znany mieszkańcom miasta  Piknik Europejski. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na MajUnię oraz Rock Tower. Z kolei Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Płocku zaprasza na Bieg Europejski. W nadchodzący weekend nie zabraknie zatem imprez, na które warto się wybrać.

Piknik Europejski potrwa w Płocku od piątku 10 do niedzieli 12 maja. Swój udział w nim potwierdziły delegacje z dziesięciu miast partnerskich Płocka: Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Żytomierza w Ukrainie, Auxerre we Francji, Plewen w Bułgarii, Możejek na Litwie, Bielc w Mołdawii, Rustawi w Gruzji, Sines w Portugalii oraz Bayanzurkh w Mongolii.

Pierwszym wydarzeniem imprezy będzie piątkowa debata poświęcona inwestycjom kluczowym dla rozwoju Płocka i jego miast partnerskich, współfinansowanym ze środków UE. Spotkanie odbędzie się o godz. 10:30 w auli płockiej Małachowianki.

W sobotę 11 maja płocki ratusz zaprasza na Stary Rynek, gdzie o godz. 14 rozpocznie się piknik przygotowany przez uczniów płockich szkół. Na 20 kramach zaprezentują oni kraje unijne i swoją aktywność międzynarodową oraz zaproszą do udziału w konkursach. Na scenie obejrzymy występy przedszkolaków.

Oficjalne otwarcie Pikniku Europejskiego zaplanowane jest natomiast na godz. 17. Wtedy orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odegra „Odę do radości”. Chwilę później mieszkańcy i goście Pikniku będą mogli dołączyć do wspólnie tańczonego poloneza, którego poprowadzą artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”.

W programie zapowiedziano również wielki jubileuszowy tort. Od godz. 17:30 na scenie przed ratuszem rozpoczną się występy młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. O godz. 19 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego wystąpi gwiazda wieczoru Natalia Szroeder.

W związku z jubileuszem wstąpienia Polski do UE w sobotę na Starym Rynku stanie namiot, w którym przeprowadzona będzie gra miejska i quizy o tematyce europejskiej. Tuż obok będzie trwała okolicznościowa wystawa prezentująca najważniejsze inwestycje zrealizowane w Płocku dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. 

Piknikowi Europejskiemu jak zawsze będzie towarzyszyć wiele imprez:

– W piątek, 10 maja o godz. 18:00 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert zespołu VOŁOSI z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
– W sobotę, 11 maja o godz. 16:30 w Domu Darmstadt otworzymy wystawę fotograficzną „Widoki z Sines” najmłodszego miasta partnerskiego w Portugalii (czynna do 1 czerwca).
– Tradycją Pikniku jest impreza klubowa MajUnia, która odbędzie się w sobotę, 11 maja w POKiS przy ul. Jakubowskiego 10 oraz niedzielne (12 maja) koncerty w ramach Rock Tower w tej samej lokalizacji.
– W piątek, 10 maja o godz. 18 MOSiR zaprasza na 10. Bieg Europejski, tym razem Bieg Przeszkodowy po Orlen Stadionie w ramach Grand Prix Challenge.

Piknik Europejski odbędzie się w Płocku po raz 25. Organizowany jest przy aktywnym wsparciu sponsorów. Są wśród nich: ORLEN SA, Mostostal Płock SA, WARTER Polymers Sp. z o.o., Zielony Ogród Sp. z o.o., Wodociągi Płockie Sp. z o.o., Rynex Sp. z o.o., Galeria Wisła, Inwestycje Miejskie Sp. z o.o., Społem PSS Zgoda Płock.

Warto zaznaczyć, że jubileusz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Płocku upamiętniono także 1 i 3 maja.

1 maja, czyli dzień wstąpienia Polski do UE, o godz. 12 i 18 hejnalista odegrał z wieży ratusza „Odę do radości”. W piątek, 3 maja o godz. 19 na Starym Rynku odbył na koncert „20 lat Polski w UE”. Przed koncertem można było obejrzeć krótki film „20 lat Płocka w UE”, prezentujący najważniejsze inwestycje i projekty, które zrealizowano w mieście dzięki wsparciu z Unii.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.