Nie chcąc przerywać długoletniej tradycji, podjęto decyzję, aby 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej odbyła się, ale – z racji trwającej epidemii Covid-19 – już w innej formie. – Ta niełatwa decyzja została podjęta w oparciu o rozporządzenia państwowe, sanitarne, a także wskazania Konferencji Episkopatu Polski – tłumaczy biskup Piotr Libera.
39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej będzie odbywać się pod hasłem: „Stawiam na Maryję”, które jest zainspirowane słowami Prymasa Tysiąclecia, który zwykł często powtarzać: „wszystko postawiłem na Maryję”.
Tegoroczna zmiana formy jest spowodowana epidemią.
– Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie Nie chcemy narażać pielgrzymów, goszczących Pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu br. Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi. Nie chcemy więc przerywać długoletniej tradycji naszej Pielgrzymki.
Wkrótce ma się pojawić komunikat księdza głównego przewodnika. Już teraz biskup zwrócił się do pielgrzymów, którzy podejmą trud dotarcia pieszo na Jasną Górę, aby „ofiarowali modlitwę w intencji naszej diecezji oraz o ustanie epidemii w naszym kraju i na świecie”. – Proszę również, aby dziękowali za zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego i za osobę św. Jana Pawła Wielkiego, w stulecie jego urodzin.Przed oblicze Czarnej Madonny zanieście intencje wszystkich, którzy chcieliby pielgrzymować, a nie mogą. Jednocześnie proszę, aby ściśle przestrzegać tegorocznego, specyficznego ze względu na okoliczności sposobu pielgrzymowania i nie organizować grup, które by dołączyły do Pielgrzymujących. Zróbmy to w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia. Pamiętajmy, że koronawirus, ten niewidzialny przeciwnik jest nadal groźny. Pielgrzymka w tym roku będzie miała charakter wybitnie pokutny i przebłagalny. Nie będzie się odbywać w świetle reflektorów i transmisji on-line – czytamy.
Jednocześnie biskup zwrócił się do duszpasterzy z parafii o organizowanie tradycyjnych Apeli Jasnogórskich w dniach 6-14 sierpnia 2020 r., aby „nie zabrakło duchowego wsparcia dla Pielgrzymujących i łączności z Jasną Górą”. – Rozważania będą przygotowane w oparciu o Śluby Jasnogórskie Prymasa Wyszyńskiego. Niech nam pomogą przygotować się na beatyfikację tego wielkiego Polaka.
Ponadto biskup Libera zachęca, aby w okresie wakacji i pielgrzymki „odwiedzać Sanktuaria Maryjne, szczególnie w naszej diecezji i powierzać się opiece Maryi, naszej Matki, którą w Litanii loretańskiej nazywamy Uzdrowieniem Chorych”.
Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”
Ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 39. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, opublikował komunikat, w którym wyjaśnia na czym będą polegały zmiany organizacyjne tegorocznej pielgrzymki.
– Obecnie, nadal obowiązuje rozporządzenie mówiące o zachowaniu odstępów między ludźmi, którzy się gromadzą. M.in. ten przepis nie pozwala na tradycyjną Pielgrzymkę. Trudno sobie wyobrazić wspólną Eucharystię, wieczorny Apel czy obiad we wspólnocie liczącej ponad tysiąc osób, z zachowaniem odstępów. Tegoroczna Pielgrzymka będzie miała charakter „sztafety”. Każdego dnia będzie pielgrzymowała inna grupa pod kierunkiem swojego ks. przewodnika i będzie pielgrzymowała jeden dzień. Nie przewidujemy w tym roku noclegów podczas Pielgrzymki czy korzystania ze wspólnych basenów do wieczornego mycia. Przewodnik danej grupy organizuje przyjazd na trasę swojej grupy, a także jej odjazd wieczorem. Apel Wieczorny odbędzie się od razu po dojściu grupy.
Porządek wędrowania poszczególnych grup będzie wyglądał następująco:
6 sierpnia – grupa Biało-Czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Gadomski
7 sierpnia – grupa Biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec
8 sierpnia – grupa Zielona (Sierpc, Dobrzyń n/Wisłą, Tłuchowo) i grupa Żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Leszek Rutkowski
9 sierpnia – grupa Granatowa(Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa Miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Krzysztof Drzazgowski
10 sierpnia – grupa Błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak
11 sierpnia – grupa Srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki
12 sierpnia – grupa Brązowa (Rypin, Dobrzyń n/Drwęcą, Żuromin) i grupa Pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i Ks. Jarosław Stasiński SDB
13 sierpnia – grupa Złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski
Ksiądz prosi o przestrzeganie tego porządku i nie stwarzanie trudnych sytuacji na trasie, które mogłyby zakłócić pielgrzymowanie, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia całej Pielgrzymki. O wszystkich szczegółach dotarcia na Trasę i powrotu poinformują Przewodnicy Grup. – Osoby starsze są proszone o pozostanie w tym roku w domu. Prosimy o roztropny udział dzieci w tegorocznej Pielgrzymce.
Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia 2020 r. z Płockiej Katedry po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Piotra Libery o godz. 6 00. Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2020 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Mirosława Milewskiego. – Wszystkich sympatyków Pielgrzymki zapraszamy w tym czasie na Wały Jasnogórskie, na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału na Mszy Świętej o godz. 9:00, kończącej tegoroczną Pielgrzymkę. Prosimy w tym roku nie organizować przyjazdów autokarów do Wierzchowiska, czyli na ostatni nocleg. Zapisów w tym roku dokonujemy u Przewodników Grup bądź u osób przez nich wskazanych.
Zastrzegają możliwość zmiany organizacji tegorocznej Pielgrzymki. Uzależnione jest to od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Opłata pielgrzymkowa w tym roku wynosi symboliczne 10 zł od pielgrzyma. Każdy pielgrzym otrzyma gadżety pielgrzymkowe. Pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków oraz działalność Kuchni Pielgrzymkowej. Wpłaty dokonujemy również u Przewodników Grup. – Wszystkich, którzy podejmą trud pielgrzymowania prosimy o szczególną ostrożność, rozwagę i zastosowanie się do panujących przepisów.
Osoby, które z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo, zapraszają do duchowego pielgrzymowania. – Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, Ojczyzny, rodzin i osobistych. Zachęcamy do udziału w wieczornych Apelach Jasnogórskich w swoich parafiach.