Turbina gazowa dla elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku ma już za sobą pierwsze próby wirnika. Odbyła się ona w fabryce turbin w Berlinie. Wyniki testów wskazują, że wszystkie wymagania techniczne i standardy zostały spełnione z nawiązką.
W bloku parowo-gazowym PKN Orlen w Płocku zamontowana zostanie najnowsza turbina typu „H”, która ma najwyższą obecnie efektywność na świecie. Elektrociepłownia w Płocku, korzystać będzie z turbiny o sprawności wytwarzania przekraczającej 60 procent do jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. W kontekście wymagań środowiskowych (przede wszystkim emisji dwutlenku węgla) technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny jest optymalna.
Turbina, która pracować będzie w orlenowskiej elektrociepłowni, ważyć będzie blisko 400 ton. Zostanie przetransportowana do Płocka w całości drogą wodną. Jej zdolności produkcyjne pozwolą pokryć zapotrzebowanie na prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Gaz spalany będzie w temperaturze 1500 stopni przy bardzo niskiej emisji do otoczenia Oparty o technologię H blok parowo-gazowy Orlenu będzie pierwszym (nie licząc Niemiec) obiektem tego typu w Europie Centralnej.
Elektrociepłownia o mocy niemal 600 MWe ma dostarczać parę i energię elektryczną dla Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. Nadwyżka energii elektrycznej trafiać będzie zaś do Krajowego Systemu Energetycznego. Planowane uruchomienie bloku to przełom 2017 i 2018 roku. Koszt inwestycji jest szacowany na 1,65 miliarda złotych.