Pierwsze kolumbarium stanęło na płockim cmentarzu. Jaki jest koszt za niszę?

Na kremację zwłok po śmierci i na pochówek w urnach decyduje się coraz więcej osób, zatem budowa miejsca na złożenie prochów, jest jak najbardziej uzasadnioną inwestycją. Na płockim cmentarzu komunalnym powstało właśnie pierwsze kolumbarium. Znajduje się w nim 120 nisz na urny. – Plany zakładają jednak, że docelowo miejsc na złożenie prochów zmarłych może być nawet 2160 – informuje “Gazeta Wyborcza. Płock”.

Zakład Spopielani Zwłok działa od grudnia 2019 roku w Nowym Trzepowie, czyli w sąsiedztwie Domu Pogrzebowego Frydrysiak. Brakowało zatem w pobliżu kolumbarium. Dotychczas prochy w urnach składano do nagrobków ziemnych. W tej chwili są już nisze, w których można pochować zmarłego.

Kolumabrium na płockim cmentarzu pobudowano z jasnoszarego granitu, ciemnoszary kamień posłużył do przygotowania tablic – przymocowanych do segmentu i zasłaniających poszczególne nisze. W kolumbarium każda tablica posiada ten sam wymiar. Zmieści się na niej imię, nazwisko, data śmierci i krótkie epitafium. Całość dopełni estetyczne zagospodarowanie przyległego terenu. Staną tam ławeczki, będzie także oświetlenie.

Jak czytamy na łamach “Gazety Wyborczej”: koszt za udostępnienie miejsca pochówku to 300 zł, do tego trzeba doliczyć jednak kwotę za niszę – 4,3 tys. zł brutto. Opłaty są ustalane na 20 lat i kolejnych 20 lat od chwili ich wniesienia. To nie koniec, doliczamy jeszcze opłaty eksploatacyjne na 20 lat za wodę, energię elektryczną, wywóz śmieci, czyli 250 zł. Reasumując, wyjdzie całkiem spora kwota niemal 4 tys. 850 zł. Zarządcą płockiego Cmentarza Komunalnego przy ul. Bielskiej jest Zakład Usług Miejskich “Muniserwis”.

Dodamy jedynie, że pierwszy etap inwestycji objął zbudowanie kolumbarium na 120 nisz i fundamentów pod kolejne. Projekt kolumbarium powstał w ubiegłym roku i ma być realizowany w 18 etapach. Budowę kolumbarium w całości finansuje miasto Płock.

Źródło: Gazeta Wyborcza. Płock.