Mają głowy pełne pomysłów, są kreatywni, chcą działać na rzecz rozwoju swoich społeczności, a co najważniejsze, są bardzo młodzi. Mają zatem ogromne szanse na zrealizowanie swoich politycznych marzeń. Póki co rozpoczęli swoje kariery w Młodzieżowej Radzie Powiatu Płockiego.
Było to historyczne wydarzenie i na stronach Powiatu Płockiego zapisze się złotymi zgłoskami. Mowa o 18 kwietnia 2024 roku. Tego dnia odbyła się pierwsza uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku. Pewnego rodzaju święto demokracji i samorządności.
Podczas I sesji młodzież spośród radnych wybrała przewodniczącego, wiceprzewodniczących, a także sekretarza Młodzieżowej Rady Powiatu Płockiego I kadencji.
Sesję otworzył Lech Dąbrowski przewodniczący Rady Powiatu w Płocku, witając radnych Młodzieżowej Rady Powiatu Płockiego i życząc im owocnych obrad. Powitał również przybyłych na młodzieżowe obrady wiceprzewodniczące rady Magdalenę Woja i Ewę Kowalak, starostę płockiego Sylwestera Ziemkiewicza, Iwonę Sierocką wicestarostę w kadencji 2018 – 2024 a także radną powiatu płockiego Izabelę Tomaszewską, Apolinarego Gruszczyńskiego członka Zarządu Powiatu Płockiego w kadencji 2018 – 2024, skarbnika powiatu Katarzynę Leśniewską, oraz przybyłych na sesję dyrektorów szkół i opiekunów młodzieży.
Wszyscy uczestniczyli w pierwszej sesji z wielkim przejęciem. Przewodniczący odczytał porządek obrad I sesji Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku po czym nastąpiło wręczenie zaświadczeń o wyborze na członka Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku. Młodzi radni złożyli również ślubowanie, a następnie przeprowadzili swoje pierwsze głosowania, powołując komisję skrutacyjną, a później wybierając przewodniczącą, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza Młodzieżowej Rady Powiatu Płockiego.
W skład Komisji Skrutacyjnej weszli: Julia Michalska, Klaudia Borowska – (Przewodnicząca) i Miłosz Szczawiński. Wybory przewodniczącego, wiceprzewodniczących i sekretarza okazały się trudnymi wyborami, bowiem w każdym przypadku trzeba było powtórzyć głosowania ze względu na nierozstrzygnięcie w pierwszej turze. Jednak po drugich głosowaniach wyłoniono spośród kandydatów następujące osoby.
Przewodniczącym został: Dawid Opała, wiceprzewodniczącą: Olga Mroczkowska, wiceprzewodniczącym: Bartosz Garlej, a sekretarzem: Adrian Gajewski. Pozostali radni Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku: Kacper Baczyński, Mateusz Dolny, Kinga Gientka, Daria Gozdan, Zofia Górska, Maja Kacprzak, Adam Kinalski, Magdalena Klekowicka, Dorian Kruszeński, Nikola Michalska, Dawid Natkowski, Przemysław Ryfa, Krystian Szwejkowski, Zuzanna Winczyńska i Jakub Zarzycki.
Podczas obrad starosta Sylwester Ziemkiewicz, przekazał wyrazy uznania dla zaangażowania młodzieży, życzył młodym radnym dobrej współpracy i radości z podejmowania wyzwań na rzecz młodzieży i całej społeczności Powiatu Płockiego. Gratulacje złożył także przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski, życzył by udało się spełnić wszystkie oczekiwania młodych radnych, życzył sukcesów, rozwoju i zdobywania stosownych umiejętności, by stać się w przyszłości prawdziwymi liderami. Radna Izabela Tomaszewska życzyła młodzieży by zawsze była w zgodzie ze sobą i aby nie zapominali, że są reprezentantami tych którzy ich wybrali. Apolinary Gruszczyński dziękował młodym za wspaniała lekcję demokracji i kulturę polityczną, jaką wykazali się podczas pierwszej sesji Młodzieżowej Rady Powiatu w Płocku.
Na zakończenie przewodniczący młodzieżowej rady odczytał zaproszenie, jakie otrzymali młodzi radni z powiatu płockiego od swoich kolegów z Młodzieżowej Rady Miasta Płocka do wspólnego posiedzenia podczas którego omówione zostaną możliwości i obszary wspólnego działania.
Idea samorządności i demokracji
Młodzieżowe rady to inicjatywy, które w ostatnich latach są coraz popularniejsze w samorządach. W powiecie płockim podjęto decyzję, że również taki organ powinien działać. Z pomocą i wsparciem przyszedł marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, który przekazał dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł, z przeznaczeniem na zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnej i kampanii wyborczej oraz na zorganizowanie działań edukacyjnych przygotowujących do pełnienia funkcji młodzieżowego radnego. To nie jedyne wsparcie, jakie Powiat Płocki uzyskał na to działanie.
– Otrzymaliśmy również 130 tys. zł w ramach „Mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”, dzięki czemu powiatowe szkoły zostaną doposażone w sprzęt i materiały służące do dalszej cyfryzacji i unowocześniania kształcenia – informowało w lipcu ubiegłego roku starostwo powiatowe w Płocku.
Młodzieżowa Rada Powiatu Płockiego została zaplanowana jako inicjatywa wspierająca i upowszechniającą ideę samorządności oraz demokracji. Kandydatami do Rady mogli być uczniowie szkół ponadpodstawowych wieku 15-19 lat. Warunkiem koniecznym był adres zameldowania na terenie jednej z gmin powiatu płockiego.
Źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Płocku.