Pięcioro nominowanych do Srebrnych Masek. Jeden laureat. Złota Maska dla Janusza Gajosa [FOTO]

Złota Maska trafiła do rąk Janusza Gajosa, srebrną otrzymał Bogumił Karbowski, a małą, złotą odebrał Waldemar Lawendowski. Oto laureaci 38. edycji Srebrnych Masek, które przyznaje Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

Po raz trzydziesty ósmy na deskach płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego stanęli nominowani do nagrody Srebrna Maska. W tym roku nominowano pięcioro płockich aktorów. Piotra Bałę za rolę Alferiego w spektaklu „Widok z mostu” w reżyserii Janusza Kijowskiego. – Za komizm Jego Wysokości Szejka Marami w farsie „Zamknij oczy i myśl o Anglii”, przygotowanej przez Stefana Friedmanna oraz za postać Drwala z „W zielonej krainie Oz” w realizacji Zbigniewa Marka Hassa – uzasadniał nominację Jarosław Wanecki, prezes PTPT. – Bogumił Karbowski za drugoplanową rolę Marco w dramacie „Widok z mostu” oraz za różnorodność kreacji w spektaklu „Wszystko o mężczyznach” Miro Gavrana, w reżyserii Krzysztofa Prusa. Adam Gradowski za poczwórną rolę w tym samym przedstawieniu – tłumaczył. 

Po raz kolejny do nagrody nominowana była Sylwia Krawcówna. Przede wszystkim za inicjatywę artystyczną i kreację Heleny Bodek we wspomnieniach „Gdyby można było…”, opracowanych razem z Szymonem Cempurą. Także za postać Catherine w „Widoku z mostu” oraz za główną rolę Dorotki w „W zielonej krainie Oz” – wymienia prezes PTPT. Ponadto kapituła wyróżniła nominacją cały zespół Teatru Dramatycznego w Płocku za cykl czterech filmów: „Nie wszystko kończy się z zapadnięciem kurtyny” w reżyserii Marka Mokrowieckiego poświęcony twórczości patrona sceny Jerzego Szaniawskiego, w ramach programu „Kultura w sieci”.

Laureatem 38. edycji Srebrnej Maski został Bogumił Karbowski. Mała Złota Maska dla pracownika teatru spoza sceny powędrowała do fotografa Waldemara Lawendowskiego.

W tym roku kapituła postanowiła uhonorować Złotą Maską wybitnego polskiego aktora, Janusza Gajosa. – Przede wszystkim w uhonorowaniu wielkich ról teatralnych i filmowych oraz jako wspomnienie dawnych występów „na trzeciej płockiej scenie” w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy Placu Narutowicza – wyjaśniał Jarosław Wanecki. Aktor osobiście odebrał nagrodę przed płocką publicznością.

Tuż po wręczeniu nagród w płockim Teatrze Dramatycznym, odbyła się premiera spektaklu „Historia ziemi. Epoka chaotycka”, którego podstawą jest powieść Stanisława Lema „Pamiętnik znaleziony w wannie”, w reżyserii Jana Tomaszewicza.

Srebrne Maski przyznawane są od 1983 roku z inicjatywy byłego prezesa PTPT Tomasza Pawłowskiego. Laureatem może zostać aktor, reżyser, scenograf, kompozytor, choreograf czy aranżer. Projekt maski opracowała artystka plastyczka Zofia Samusik-Zaremba. Wykonaniem srebrnej nagrody zajmuje się pracownia Jerzego Stachurskiego.

Fot. Jacek Czuryło.