Zakład Produkcyjny PKN Orlen uruchamia instalacje Olefin oraz powiązanych z nimi ciągów technologicznych po postoju remontowym i modernizacyjnym.
Proces rozruchu będzie się wiązał z widocznymi efektami świetlnymi szczególnie w porach wieczornych, którym będą towarzyszyły efekty dźwiękowe. Reakcje procesowe mogą być widoczne ze zmienną intensywnością od 30 października do 2 listopada.
Proces uruchomienia instalacji zostanie przeprowadzony z najwyższą starannością w zakresie ochrony środowiska i pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry pracowników oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa.
W trakcie postojów remontowych zrealizowanych w ostatnim czasie także na obszarze rafineryjnym, poza pełnym zakresem prac mechanicznych przeprowadzono również modernizacje, które będą skutkowały lepszą efektywnością. Wdrożone już w tym roku rozwiązania technologiczne m.in. na instalacjach HON umożliwią również dotrzymanie ostrzejszych norm emisyjnych, które zaczną obowiązywać dopiero od 2018 roku, a także poprawią poziom bezpieczeństwa procesowego instalacji.
Przypomnijmy, iż efekty świetlne to skierowanie węglowodorów do całkowitej utylizacji w warunkach wysokiej temperatury. Jest to proces odbywający się pod kontrolą, w atmosferze gazowej i objawia się płomieniem widocznym na tzw. pochodniach, które w każdej rafinerii na świecie są niezbędnym elementem wyposażenia systemu bezpieczeństwa procesowego w instalacjach produkcyjnych. Przeprowadzenie tego typu działania wynika więc zarówno z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa technologicznego, jak również środowiskowego. W prawidłowo przeprowadzonym procesie do atmosfery uwalniany jest jedynie dwutlenek węgla i para.
O zaplanowanych operacjach technologicznych zostały poinformowane służby Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych UMP, a także Starostwo Powiatowe.
Info. Biuro Prasowe PKN Orlen.
Fot. Jan Drzewiecki