Żłobki, podobnie jak szkoły i przedszkola, pozostaną zamknięte przynajmniej do 26 kwietnia 2020 r. Płoccy radni, w sytuacji obniżenia dochodów rodzin z powodu trwającej epidemii, zgodzili się na zawieszenie opłat za pobyt dzieci w miejskich żłobkach.
Opłata – z racji podjętej uchwały podczas sesji 9 kwietnia – została zawieszona od 1 kwietnia do ostatniego dnia miesiąca, w którym żłobek wznowi działalność.
Ponadto, podobnie jak niedawno w przypadku uchwały dotyczącej naboru do miejskich przedszkoli, wprowadzono zmiany przy naborze do żłobków. Przyjmowane będą te dzieci do placówek, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym bądź zostały zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych (podobną zasadę przyjęto w styczniu 2020 r. przy rekrutacji do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę miasto Płock).
Do ukończenia 2. roku życia dziecko potrzebuje 6 wizyt u lekarza rodzinnego, aby być w pełni zaszczepione. Barbara Rejch, kierowniczka oddziału epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku, wskazuje, że o ile w 2017 r. od szczepienia uchyliło się 178 osób (na 44 tys. 576 osób do 19 roku życia z terenu Płocka i powiatu płockiego podlegających szczepieniom), tak w 2018 r. takich osób było 275, natomiast w 2019 r. – 202.
Pojawią się dodatkowe kryteria w określaniu pierwszeństwa w kolejce do placówek. Dotychczas w pierwszej kolejności rozpatrywano zgłoszenia od:
– rodziców, którzy pracują zawodowo i / lub uczą się / studiują w trybie dziennym,
– matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie odrębnych przepisów,
– matek lub ojców samotnie je wychowujących, które oczekują na przyjęcie do żłobka.
Do powyższych podpunktów dojdą jeszcze dwa kolejne. Premiowane będą dzieci z rodzin wielodzietnych, mających co najmniej trójkę pociech poniżej 18 roku życia, a także te dzieci, które zmagają się z niepełnosprawnością bądź wymagają szczególnej opieki. Z kolei dzieci, których chociaż jedno z rodziców nie pracuje zawodowo, przyjmowane są do żłobka w sytuacji występowania wolnych miejsc w placówce i po zrealizowaniu opisanych pięciu wskazań.
Fot. Pixabay