Oni wciąż czekają na swoich… niezastąpionych [FILM]

Mama i tata, mąż, przyjaciółka, brat – każdy ma kogoś, o kim może powiedzieć, że jest niezastąpiony. Dla dzieci takimi osobami najczęściej są rodzice. Niestety w Polsce są tysiące maluchów, którym trzeba zastąpić tych niezastąpionych.

Mowa aż o 74 tysiącach dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. W większości to dzieci, których rodzice nie poradzili sobie z rolą mamy i taty. To z myślą o takich maluchach Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzi trzecią już edycję kampanii rekrutacyjnej „Szukamy Rodziców SOS”.

Tym razem kampania prowadzona jest pod hasłem „Zastępujemy niezastąpionych”. Rodzice, niezależnie od ich wad i niedociągnięć – zawsze będą rodzicami i na zawsze mają zarezerwowane specjalne miejsce w sercu dziecka. Dlatego też zastąpienie ich może wydawać się misją skazaną na porażkę. Jednak historie Rodziców SOS pokazują, że jest inaczej.

– To jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Po 30 latach pracy jako mama SOS wiem, że to co można dać samotnym i opuszczonym dzieciom, to miłość i poczucie bezpieczeństwa. Gdy dzieci mają pewność, że obok zawsze będzie kochający dorosły, który ich nie zostawi, wyciszają się – mówi Danusia Ulidowicz, najdłużej pracująca mama SOS na świecie.

Praca w roli Rodzica SOS wiąże się z przeprowadzką do Wioski SOS w wybranej lokalizacji. Tam Rodzice SOS zamieszkują jeden z domów, w którym tworzą rodzinę dla 5-8 dzieci. Są ze swoimi podopiecznymi 24 godziny na dobę, tak jak zwykli rodzice. Pozwala to zapewnić dzieciom, tak ważne dla nich, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Po miesiącach, a często latach tułaczki po różnych ośrodkach opieki zastępczej, w Wiosce SOS dzieci mają w końcu poczuć się jak w domu.

Stowarzyszenie poszukuje obecnie 10 osób, które zdecydują się na taką zmianę w życiu. Oznacza to, że w Wioskach SOS jest około 80 wolnych miejsc przeznaczonych dla potrzebujących dzieci. Może wśród płocczan lub mieszkańców powiatu płockiego znajdzie się ktoś, kogo takie dziecko nazwie… niezastąpionym.

Przypomnijmy. To już trzecia edycja kampanii rekrutacyjnej. Dzięki dwóm poprzednim kampaniom znaleziono dwa małżeństwa oraz trzy kobiety, które tworzą teraz rodziny w SOS Wioskach Dziecięcych.

Polecamy obejrzenie filmu, promującego obecną kampanię