Cztery kategorie, pięćdziesiątka nominowanych wydarzeń, siedemdziesiąt pięć osób z nominacjami i tylko cztery nagrody główne – miedzioryty, na których widnieje przepiękne Wzgórze Tumskie. W miniony piątek, 21 kwietnia, już po raz 16. podczas uroczystej gali czytelnicy Tygodnika Płockiego oraz uczestnicy wydarzenia poznali zwycięzców plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza”. Trzeba przyznać, że nie brakowało zaskoczeń.
Podczas ogłaszania zwycięzców publiczność reagowała dwojako. Były zatem gromkie i euforyczne wręcz brawa, ale nie zabrakło także – kolokwialnie rzecz ujmując – grzecznościowego klaskania w dłonie i dopytywania „o co chodzi?”. Ponieważ nawet zgromadzeni w sali Domu Technika, nie mieli pojęcia, że takie wydarzenie w Płocku miało miejsce. Ale z werdyktami się nie dyskutuje. Jak wielokrotnie podkreśl ze sceny prowadzący galę, redaktor naczelny Tygodnika Płockiego, Tomasz Szatkowski: – tak zdecydowali czytelnicy w głosowaniu.
Można było głosować za pomocą SMS, wysyłając na podany w gazecie numer lub wysyłając, albo przynosząc bezpośrednio do siedziby gazety kupon, który można było znaleźć na łamach Tygodnika Płockiego. Czytelnicy wybierali spośród pięćdziesięciu nominacji w czterech kategoriach: „Inicjatywy społeczne i gospodarcze”, „Kultura”, „Sport i rekreacja”, „Na Mazowszu Płockim”.
I tu wprowadzono pewną nowość. Dotychczas nominowanych było po dziesięć wydarzeń w każdej kategorii, których corocznie dokonuje kapituła plebiscytu. W tym roku po raz pierwszy w dwóch kategoriach, czyli „Inicjatywy społeczne i gospodarcze” oraz „Na Mazowszu Płockim” można było wybierać aż z piętnastu inicjatyw 2022 roku, które otrzymały nominacje do nagrody głównej. Podczas 16. Gali Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” po raz pierwszy postanowiono także szczególnie uhonorować drugie i trzecie miejsca. Nagrodami w tym przypadku były wspaniałe akwarele i linoryty wykonane przez uczniów I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Na szczególną uwagę zasługuje też Wyróżnienia Specjalne, których dokonał zespół redakcyjny Tygodnika Płockiego.
Pierwsze Wyróżnienie Specjalne odebrała na scenie z rąk posłanki Elżbiety Gapińskiej, szefowa płockiego sztabu WOŚP – Litosława Koper. „Za 30 lat wolontariatu w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – napisano na wyróżnieniu. Oprócz szefowej sztabu podziękowano także wolontariuszom. Drugie wyróżnienie odebrała Iwona Jóźwicka, prezes Fundacji Miasto-Państwo. – To wyróżnienie przyznaliśmy za działalność społeczną w roku 2022, w szczególności za zorganizowanie gorącego posiłku dla osób w potrzebie i w kryzysie bezdomności oraz przygotowanie dla nich paczek żywnościowych – uzasadniał Tomasz Szatkowski.
Cztery kategorie, czyli miedzioryty z Tumskim Wzgórzem dla zwycięzców…
„Inicjatywy Społeczne i gospodarcze”. Miedzioryt z Tumskim Wzgórzem odebrało dwoje płockich policjantów – starsza posterunkowa Patrycja Salamon oraz sierżant Damian Kozanecki. Funkcjonariusze uratowali z pożaru 72-letnią kobietę oraz 78-letniego niepełnosprawnego mężczyznę, a także wzorowo przeprowadzili akcję ratunkową mieszkańców bloku. Na tę wygraną uczestnicy gali zareagowali wręcz entuzjastycznie. Gromkie brawa, które zebrała dwójka funkcjonariuszy, były w pełni zasłużone. – To nasza praca i byliśmy zaskoczeni samą nominacją – mówiła ze sceny Patrycja Salamon. – Drugi raz zrobilibyśmy to samo – mówił z kolei Damian Kozanecki. II miejsce w tej kategorii przypadło „Podpisaniu przez 37 sygnatariuszy umowy rozpoczynającej działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej”, a III utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Zwycięstwo w kategorii „Kultura” wśród uczestników gali wzbudziło, delikatnie rzecz ujmując, niemałą konsternację. Otóż czytelnicy Tygodnika Płockiego uznali, że najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku 2022 w naszym mieście był koncert „Świat płonął wojną – oni miłością”. – O jaki koncert chodzi? – dopytywali uczestnicy gali, siedzący przy stolikach. Wyjaśnijmy zatem, że chodzi o koncert, na który w grudniu 2022 roku zaprosił Region Płocki NSZZ Solidarność, a jego mecenasem był PKN Orlen.
Warto nadmienić, że wydarzenie konkurowało np. z inicjatywą Samorządu Województwa Mazowieckiego „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, podczas której można było kupić bilet do teatru za 1 zł. Dzięki tej akcji płocki teatr odwiedziło ponad 14 tysięcy uczniów. Wśród nominowanych w tej kategorii był także Lech Polish Hip-Hop Festival. Kilkudniowa impreza w ubiegłym roku przyciągnęła… 20 tys. osób z całego kraju i ponad setkę artystów. Z werdyktami i gustami się jednak nie dyskutuje. Najwięcej głosów oddano na koncert, który w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku zgromadził… kilkadziesiąt osób.
II miejsce w tej kategorii przypadło dla Piotra Gryszpanowicza i Tomasza Piekarskiego za książkę „Radziwie. Szkice o historii i architekturze”. A III dla Patrycji Malinowskiej za singel „Kolejny krok”.
„Sport i rekreacja”. Miedzioryt odebrał 14-letni Tymoteusz Jóźwiak, uprawiający pływanie. W ubiegłym roku pływak reprezentujący barwy Stowarzyszenia Greens Słupno, ustanowił podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Małopolskiego swój pierwszy rekord Polski juniorów w konkurencji na 100 m stylem motylkowym. Publiczność zgromadzona w Domu Technika nagrodziła młodego sportowca głośnymi i długimi brawami. – Chciałbym podziękować za wszystko moim rodzicom – mówił ze sceny nieco stremowany młodziutki sportowiec.
II miejsce przypadło Andrzejowi Ossowskiemu za Mistrzostwo Polski w samochodowych wyścigach na dystansie 1/4 mili. Nagrodę na III miejsce odebrali sędzia Szymon Marciniak oraz Paweł Sokolnicki, którzy poprowadzili finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze.
„Na Mazowszu Płockim” wygrał… Bodzanów za odzyskanie praw miejskich. II miejsce otrzymało miasto Gostynin za remont i adaptację zabudowanej nieruchomości na Dom Pomocy Społecznej. III miejscu przypadło Zespołowi Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie za turniej piłki nożnej o puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. – Sportową rywalizację zwieńczyło wystąpienie uczniów i działającej przy szkole grupy ART, którzy przedstawili przejmujący i niezapomniany koncert, przeplatany wspomnieniami z życia tragicznie zmarłego Starosty Płockiego Mariusza Bieńka – napisano w Tygodniku Płockim o nominacji.
Warto podkreślić, że miedzioryty z widokiem Tumskiego Wzgórza wykonane są przez artystę ludowego spod Gąbina. I naprawdę prezentują się okazale…
Fot. Urząd Miasta Płocka.