– Bezpieczeństwo Płocka jest naszym priorytetem. Dlatego z Wodociągami Płockimi modernizujemy infrastrukturę, by zabezpieczyć miasto pod kątem gospodarki wodnej. Kończymy modernizację kolektorów ściekowych. Rozdzieliliśmy wiele kilometrów kolektorów na kanalizację deszczową i sanitarną. W tym roku zaczynamy dwuletni program renowacji kanalizacji sanitarnej w centrum Płocka i zaczynamy kolejny etap: modernizację sieci wodociągowej, by dostosować ją do zmian środowiska naturalnego – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Inwestycję „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Płocka 2017 – 2026 r.” podzielono na pięć etapów:
I. Stacja Uzdatniania Wody „Góry” – modernizacja stacji w celu nowoczesnego, zwiększającego bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę lewobrzeżnej części miasta.
W siedzibie Wodociągów Płockich 22 kwietnia tego roku nastąpiło otwarcie przetargu dla zadania pn.: Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody „Góry”. Do zamawiającego wpłynęły 3 oferty, najkorzystniejsza na kwotę 9 039 270 zł brutto.
Stacja Uzdatniania Wody „Góry” została wybudowana w 1988 roku. Stan obiektów, urządzeń oraz zastosowana technologia uzdatniania i przesyłu wody wymagała przeprowadzenia działań prowadzących do modernizacji istniejącego układu i zastosowania optymalnych rozwiązań technologiczno-ekonomicznych.
W ramach inwestycji zostanie wybudowany nowy budynek Stacji Uzdatniania Wody, gdzie zlokalizowany będzie nowy układ technologiczny uzdatniania wody, oparty o klasyczny dwustopniowy proces filtracji na biologicznych filtrach ciśnieniowych.
Wydajność stacji zaprojektowano tak, aby ilość wody była wystarczające ilości wody dla zaopatrzenia osiedli: Góry i Ciechomice, a także Radziwie, które obecnie zasilane jest ze Stacji Uzdatniania Wody „Górna”. W ten sposób cała lewobrzeżna część Płocka będzie zasilana w wodę ze zmodernizowanej stacji w Górach.
Na lewym brzegu Wisły intensywnie powstaje zabudowa jednorodzinna. – Już dziś wiemy, że niepodjęcie kroków gruntownej modernizacji, w przyszłości może skutkować niskim ciśnieniem lub brakiem ciśnienia w sieci ze względu na zbyt duże zapotrzebowanie w wodę mieszkańców tej części miasta – tłumaczy Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza. – Z punktu widzenia zaopatrzenia miasta Płocka w wodę pitną przedsięwzięcie to będzie stanowiło obiekt strategiczny, który zapewni niezawodne dostawy wody w wymaganej ilości i jakości do większej liczby mieszkańców – dodaje.
Równolegle z kompleksową modernizacją SUW ,,Góry” będzie wykonywany odwiert dodatkowej studni głębinowej. Będzie to trzecia, eksploatowana studnia na terenie Stacji w Górach. Zakończenie robót planowane jest na koniec lipca 2021 r. Inwestycja ma istotne znaczenie szczególnie dla mieszkańców lewobrzeżnej części miasta, ale również w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, będzie stanowiła dodatkowe źródło poboru bezpiecznej wody dla Płocka.
II. Stacja Uzdatniania Wody „Górna” w Płocku
Stan obiektów, urządzeń oraz zaprojektowana w latach dziewięćdziesiątych technologia uzdatniania wody wymaga przeprowadzenia działań prowadzących do modernizacji istniejącego układu i zastosowania optymalnych rozwiązań technologiczno-ekonomicznych.
Budowa stacji badawczej dla Stacji Uzdatniania Wody „Górna” była pierwszym etapem docelowo prowadzącym do kompleksowej przebudowy stacji i miała na celu wyznaczenie najbardziej efektywnej technologii uzdatniania wody.
Kolejnymi etapami działań były:
• Badania technologiczne
• Modernizacja układu dezynfekcji wody Stacji Uzdatniania Wody.
• Pompownia II
Działania, które wyznaczono:
- Koncepcja programowo-przestrzenna modernizacji Stacji Uzdatniania Wody
- Analiza kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych
- Opracowanie dokumentacji
- Projektowanie (dobór urządzeń)
- Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody „Górna”
III. Modernizacja ujęcia Grabówka wraz z rurociągami wody surowej DN 500 i DN 600 zapewni bezpieczny i pewny transport wody do Stacji Uzdatniania Wody „Górna”– (rozpoczęcie 2021)
IV. Budowa Studni XVI, K7(Borowiczki – Pieńki), K6 na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Górna” – nowa studnia głęboka z utworów trzeciorzędowo kredowych. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy.
V. Budowa wodociągu DN 450 przy Al. Piłsudskiego i w ul. Wyszogrodzkiej w Płocku zapewni bezpieczne i pewne zaopatrzenie w wodę osiedli Podolszyce, Gulczewo, Imielnica, Borowiczki, Parcele (2020-2021).
Fot. UMP.