Ocalmy od zapomnienia. Pomóżmy 'Ratować Płockie Powązki’

To będzie już 18. edycja akcji „Ratujmy Płockie Powązki” – wspólnej inicjatywy stowarzyszenia Starówka Płocka i „Gazety Wyborczej”. 1 i 2 listopada kwestarze będą zbierać pieniądze na odnowienie zabytkowych nagrobków.

Tym samym przywracana jest pamięć o zasłużonych płocczanach. Przez te wszystkie lata dzięki hojności odwiedzających mogiły najbliższych na płockich cmentarzach udało się odnowić prawie 40 zabytkowych mogił. – Za pieniądze ze zbiórki udało się odnowić już 32 groby, zbudować dwa nowe, wyremontować jedną kaplicę grobową, zrekonstruować trzy tablice epitafijne i wybudować mauzoleum żołnierzy niezłomnych – wylicza Jerzy Skarżyński, prezes stowarzyszenia Starówka Płocka.

– W tym roku będziemy zbierać pieniądze na restaurację dwóch mogił: Mariana Zglinickiego i Piotra Pawłowskiego. Co ciekawe, wcześniej Aleksander Maciesza pisał, że grób tego drugiego się nie zachował. Tymczasem nam udało się go odnaleźć. Jest jednak bardzo zniszczony, właściwie przełamany na pół, stąd pomysł, by w tym roku zebrane pieniądze przeznaczyć właśnie na jego renowację – tłumaczy Jerzy Skarżyński. Dzięki datkom zebranym w zeszłym roku został odnowiony grób Stanisława Pyrowicza. Jego odrestaurowany nagrobek znajduje się na cmentarzu przy Kobylińskiego.

Akcja Ratujmy „Płockie Powązki” potrwa 1 i 2 listopada w godz. od 8 do 20. Na cmentarzach kwestować będą znani płocczanie. Wśród nich spotkamy samorządowców, polityków, dziennikarzy, lekarzy, harcerzy. W sumie to ponad 120 osób. Zbierający pieniądze na odnowienie płockich grobów będą mieli metalowe puszki z niebieską etykietką z napisem Ratujmy „Płockie Powązki” oraz identyfikatory z imieniem i nazwiskiem.

Kwesta odbywać się będzie:
– na obu cmentarzach przy al. Kobylińskiego,
– cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej,
– cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej,
– cmentarzu prawosławnym przy ul. Norbertańskiej.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” Płock.
Fot. Jan Drzewiecki.